Okul

Demokrasinin Temel Özellikleri Nelerdir

Demokrasi kişilere hak ve özgürlüklerinin sahip olmasının imkanı verir. Devlet yönetimde halkın söz sahibi olup vatandaşların belirli yıllar aralıklarla oy kullanarak kendilerini seçecek olan yönetimi belirlemesi ile olmaktadır.

Temel Özellikleri

Yönetime Katılma: Adından da anlayacağımız gibi yönetime katılma. Burada vatandaşların parti yönetimine veya yerel yönetimlere katılarak yönetmesidir. Demokrasinin özgürlüğünü ifade etmektedir isteyen herkes katılma hakkına sahiptir.

Hürriyet: İnsanların yönetimde düşüncelerini özgürce dile getirmeleri gerekmektedir. Hürriyetin temel amacı insanların baskı altında kalmadan seçimlerini yapabilmeleridir.

Çoğunluk İktidarı ve Azınlık Hakları: Demokrasi yönetiminde çoğunluğun seçimi ile ülkenin veya yerel yönetiminin hakkı o kişi kişilere kalmaktadır. Çoğunluğa sahip olan kesim halkı temsil etmek için makam sahibi olup azınlık olan kesime saygılı olmalıdır.

Çoğulculuk: Demokrasinin içerisinde yer alan temel maddelerin en önemlilerinden birisi olmaktadır. Özgürce insanların herhangi bir etki altında kalmadan seçimlerini yapıp kendilerini yönetecek olan kesimi seçmesini sağlayan sistemdir.

Hukuk Devleti: Demokrasinin temelini ve korunmasını sağlayacak olan hukuk devleti yapılacak seçimlerde adil bir şekilde kanuna uygun maddelere dayanarak yapılması gerekmektedir. Anayasa tarafından herkes eşittir ve hakları koruma altına alınmıştır.

 

demokrasi
demokrasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu