Denize Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz sıcaklarından bunalanlar, tatil vaktini değerlendirmek için denize koşanların göz ardı etmemesi gereken durumlar var. Deniz, kum, güneş herkese cazip gelebilir, doğru şekilde faydalanıldığı gibi insanların hastalık kapmasına da neden olabilir. Dikkat edilmemesi tatsız sonuçları da beraberinde getirebilir.

Denize girmeden önce yüzmeyi iyi bilmeliyiz, akıntı ve gel-git’lerden dolayı boğulmalar olabilir. Fazla açıkta yüzülmemeli, yüzeceğimiz mesafeler emniyet sınırları içerisinde olmalıdır.

Tok karnına, ağır yemekler yedikten sonra denize girilmemeli. Yemek vaktinde bol miktarda su içilmesi gereklidir. Yemekten sonra kan karın kısmına toplanacağından denizde yorulmanız baygınlık geçirmenize neden olabilir. Sebze ve meyve tüketimini ağırlık verilmeli, kızartma türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Güneşin cildimize zarar vermesini önlemek için güneş kremi kullanılabilir. Hassas ciltler için özellikleri yüksek olanlarından alınması gereklidir. Uzun süre güneş altında kalmak sağlığı etkileyebilir.

Deniz ortak kullanılan alan olduğundan dikkatli olunmalıdır. Başkalarının denizi kendilerinin kişisel alanı gibi kullanması mikroplarla dolmasına neden olur. Mikrop kapmanız ateşli hastalıklara neden olabilir. Denizden çıktıktan sonra duş almalı, banyo yapmalı ve cildimizi temizlemeliyiz.

Deniz ve havuza girildiği vakit mayo değiştirilmelidir. Mantar, kasık mantarları gibi hastalıkların oluşmasına neden olur.

Esneme hareketleri yaptıktan sonra yüzmeye başlamak kramp girmesini önler. Eklemlerin ve kasların ısınmasını sağladığı gibi koruyucu etki sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here