Okul

Depremden Sonra Nasıl Davranmalıyız

Deprem yıkıcı doğal afetlerden biridir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde can ve mal kaybı en üst seviyede yaşanır. Ülkemizden fay hattı geçmesinden dolayı tarih boyunca çeşitli depremler yaşanmıştır. Büyüklü küçüklü yaşanan depremler hayatımızı tehdit etmiştir. Yakınlarımızı, sevdiklerimizi depremde kaybettiklerimiz olmuştur. Depremden sonra soğuk kanlılığımızı koruyarak hayatta kalabiliriz. Deprem esnasında panik yapmak doğru karar almayı önleyerek hayatımızı tehlikeye atar. Depremden sonra her hareketimizi kaderimizi belirleyecektir.

Panik edersek izdiham yaşanır ve depremin öldürmediğini insanlar öldürür. Mantıklı düşünerek doğru kararlar almalıyız. Her şeyden önce tedbirli davranmak gerekir. Depremde sakin olarak hareket edilmeli. Yüksek binalar tehlike yarattığından dolayı açık alanlara gitmeliyiz. Güvenli bölgeler bizi tehlikeden korur. Depremin tekrarlaması ve küçük artçı depremlerde yaşanabilirdi. Böyle durumlarda iletişim kilitlenecek insanlarla iletişim kurmamız zorlaşacaktı. Yakınlarımız ile kurduğumuz iletişimi kısaya çevirmeliyiz.

Depremden sonra geçen her saniye yaralı sayısı artacaktır. Trafik yoğun olacaktır. İnsanlar endişeli sevdiklerine ulaşmak isteyecektir. Etrafta gürültü ve sesler asla azalmayacağından panik havası artacaktır. Hastaneleri meşgul etmemeli güvenli bölgeye geçerek sevdiklerimizin gelmesini beklemeliyiz. Yetkililer çalışmalarını devam ettirecektir. Yardım gelene kadar güvenli bölgede beklememiz gerekiyor. Evdeki eşyaları kurtarmak için eve girmek canımızı tehlikeye atmaktır. Afet ekibi bölgeye en kısa zamanda gelerek yardımcı olacaktır.

deprem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu