Depresyon Türleri Nelerdir

Her insan zaman zaman yaşadıkları karşısında kendini güçsüz hissedebilir. Mutsuzluk en az mutluluk kadar zorunlu bir duygudur ve hayatın parçasını oluşturur. Ancak mutsuzluk hissinin aşırı olması, dengeleri bozabilir. Üzüntülü hal ve mutsuzluk yoğun olarak hayatımızı kapladığında sağlığımız da yavaş yavaş tehlikeye girer. Söz konusu sağlık problemleri hem fiziki, hem de ruhsal olarak karşımıza çıkar.

İş hayatındaki sorunlar, sevdiğini kaybetmek, başarısızlık ve daha bir çok olumsuzluk mutsuzluğu, mutsuzluk ise depresyonu doğurmaktadır. Hayatın olağan akışının parçası olan mutsuzluk hissi, uzun süreli olursa ruh sağlığı da tehlikeye girer. Depresyon; duygu, düşünce ve davranışları etkileyerek bireyin yaşantısını çıkmaza sokmaktadır. Tedavi edilmeyen depresyon aylarca sürebileceği gibi bazen bir ömür boyu devam edebilmektedir. Hayatı olumsuz etkileyen depresyonun çeşitli şekilleri bulunmaktadır.

Maskeli Depresyon

Maskeli depresyon kendini vücudun değişik bölgelerinde ağrı, sızı, karıncalanma, uyuşma şeklinde göstermektedir. Karakter bozuklukları ve beslenme düzensizliği ön plana çıkmaktadır. Bu şekilde depresyon, maskeli olarak dışarıya yansımaktadır.

Atipik Depresyon

Atipik depresyonda duygu bozukluğu dikkat çekmektedir. Kişilerde bazı takıntılar ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak kişilerde bazı korkular geliştirilmektedir. Ayrıca atipik depresyon geçiren bireyler, fazla yemek yerler ve bu nedenle aşırı kilo alırlar.

Doğum Sonrası Depresyon

Annelerde doğumdan sonraki süreçte görülen depresyon türüdür. Ağlama nöbetleri, bebeğe karşı ilgisizlik, halsizlik ve sıkıntı hissi yaşanmaktadır. Üzüntü ve yetersizlik duygusu bebek ile ev işlerine karşı duyarsızlığa neden olmaktadır. Anneler depresyon sürecinde, hiçbir şeyden zevk alamaz hale gelmektedir. Ciddi tedavi süreci ile düzelen doğum sonrası depresyonun, bazı belirtileri uzun süre kalabilmektedir.

Distimik Bozukluk

Hastalarda en az iki yıl süren nörotik depresyondur. Uzun sürmekle birlikte belirtileri ağır değildir. Uyku bozukluğu, karamsarlık, yorgunluk, güvensizlik ve bedensel yakınmalar olarak kendini göstermektedir.

Manik Depresif Psikoz

Kişi ani duygu değişimlerini yaşayabilmektedir. Bazı durumlarda aşırı mutlu iken, bazı durumlarda aşırı mutsuz olabilmektedir. Kişilerin kendilerini aşırı iyi hissetmesi ile başlayan rahatsızlıkta, dikkat fazla artmıştır ve aşırı özgüven söz konusudur. Sosyal ilişkiler kolay kurulmaktadır ve çevredeki insanlara rahat tavırlarla sataşmalar gözlenmektedir. Dengesizlik en çok dikkat çeken noktadır.

Organik Nedenlere Bağlı Depresyon

Bazı fiziksel bozukluklar da depresyona neden olmaktadır. Örneğin; parkinson, kan hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve kanser tedavi süreçleri depresyona yol açabilmektedir. Buna ek olarak; geçirilen bazı kazalar ya da ameliyat sonrası süreç neticesinde depresyon gelişim gösterebilmektedir. Madde bağımlılıkları da depresyonu ortaya çıkarmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here