Okul

Derimizi Güneşin Zararlı Işınlarından Nasıl Koruyabiliriz

Yazın 11.00 ile 15.00 saatlerinde güneş en tepe noktada olur ve ışınları dik bir şekilde dünyaya ulaşır ve yüksek derecede olduğundan dolayı uzmanlar gölgede durulması gerektiğini belirtiyor. Güneş koruyucu krem ile kendinizi koruyabilirsiniz bir noktaya kadar güneşi gözlüğü kullanılması önerilir. Güneş ışınlarından korunmak için sadece gölgede durmak yeterli olmayabilir yansımasından dolayıda biraz kısmına maruz kalabiliriz.

Güneşten korunmak için alternatif olarak güneş kremlerini tercih edebiliriz koruma faktörleri vardır birbirinden ayırt edebileceğimiz derecesi 15’ten yüksek olanlar tercih edip kendimizi koruyabiliriz.

Maddeler halinde;

Güneş kremi kullanarak vücudumuza gelecek ultraviyole ışınlarını süzerek cildimize zarar vermesini önlemektedir.

Güneş gözlüğü kullanılmalı. Gözlüğün UV-A ve UV-B filtresine sahip olanlar tercih edilerek güneşten gelecek zararlı ışınları süzerek güneş sağlığını korumasına yardımcı olmalı. Gözlüğün yanı sıra şapka kullanarak güneşin etkisi azaltılır.

Saat 11.00 ile 15.00 arası dışarı çıkılmamalı güneşin etkilerine maruz kalınmamalıdır.

Güneşten korunmak için beyaz elbiseler giyinmeliyiz, yansıtıcı etkiye sahip olan beyaz elbiseler vücudun ısınmasını da önlemektedir.

Soğuk su alınması vücudun sıcaklık derecesini dengede tutar. Sıcak havalarda vücut sıcaklığının artacağından dolayı serinleme ihtiyacı duymaktadır.

güneş ışınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu