Dijital Reklamcılık Nedir

İnternet reklamcılığı veya online reklamcılık olarak da bilinen dijital reklamcılık, işletmelerin tüketicilere promosyon reklamları sunmak için internet teknolojilerini kullanarak çeşitli kanallardan ulaşmasıdır. Dijital reklamcılık; e-posta, sosyal medya, web siteleri, arama motorları, mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılara gösterilen görsel ve yazılı materyallerden yapılmaktadır. E-posta, sosyal medya ve web sitelerindeki banner, pop-up, video gibi web ögeleriyle mobil uygulamaların içlerine yerleştirilen resim veya video dosyaları online reklamcılığın en sık kullanılan elemanlarıdır.

Yükselen Trend: Dijital Reklamcılık

Dijital reklamcılık son yıllarda özellikle sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte tahmin edilemez bir hızlı değişim içindedir. Dijital reklamcılık ve pazarlamacılık için her gün yeni bir teknik veya biçimi kullanıcıların görmesi mümkün. Bunda şüphesiz dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılık modellerine göre çok daha avantajlı olması etkili. Nitekim çoğu kişi internet ve akıllı telefon kullandığı için dijital reklam gösterimleri hedef kitleye daha çabuk ve etkili olarak ulaşır. Diğer yandan bu sistem, geleneksel reklamcılığa göre çok daha düşük maliyetli reklam gideri sağlar.

Dijital Reklamcılıkta SEO’nun Önemi

Tüm dünyada kitlesel olarak hızlı bir büyüme gösteren online reklamcılık artık birçok işletme ve firma için zorunluluk halini almıştır. Yemeklerin bile internet üzerinden sipariş verildiği bir dönemde işletme karını büyütmek isteyen patronların göz ardı edemeyeceği bir mecra haline geldi. Hal böyleyken işletmelerin giriş yaptığı dijital reklam mecrasında önemli konulardan biri de SEO yani arama motoru optimizasyonu. Zira tüketici, ihtiyacıyla ilgili internetten arama yaparken arama sonuçlarında hizmeti sunan firmanın ilk sırada çıkması çok önemli. İlk sırada çıkmanın ne denli önemli olduğunu anlamak için bugüne kadar yazılmış birçok SEO raporundan birini okumak yeterli. Öyle ki SEO günümüzde dijital reklamcılığın belkemiği halini alarak büyük bir sektör haline geldi. Bugün pek çok büyük şirket dijital reklamcılık için bünyesinde özel bir departman bulundurarak azımsanmayacak harcamalarda bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here