Okul

Dilekçe Nasıl Yazılır

Bir çok kurum veya kuruluşa başvuru yapmak hakkınızı aramak için bir şeyi belirtmek istiyorsanız mutlaka dilekçe yazmanız gerekiyor. İlk defa dilekçe yazacak olanlara örnek dilekçe kuraları ve yazılışı hakkında kısa bilgi sunacağız.

Dilekçe bir durumu veya sorunu bildirmek için resmi kurumlara azılan imzalı kağıttır. Dilekçe yazarken ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

Dilekçe Yazma Kuralları
Hangi kuruma veya kuruluşa yazılacaksa oraya hitap edilmesi gereklidir.
Nesnel yazılar yazılarak hiyerarşik düzende gösterilmeli.
Yer, tarih belirtilmeli.
Çizgisiz kağıda düz şekilde yazılmalı tek tarafı kullanılmalı ikinci kağıt kullanılacaksa ek sayfadan oluşturduğu belirtilerek zımba ile birleştirilir.
Bilgisayar veya daktilo ile yazılmalı el yazısı kullanınca okunmayabilir.
Ciddi bir üslup kullanılarak durumu izah edilmeli.
Dilekçe şikayeti olan kişi tarafından imzalanmalı.
Dilekçenin sonunda “saygılarımla arz ederim” üst makama yazılıyorsa gereğini saygılarımla arz ederim” izin isteniliyorsa eğer “izninizi saygılarımla arz ederim” gibi cümlelerle sonlandırılmalı.
Üst makama yazılan dilekçeler arz edilir, üst makamın alt makama yazı yazarken rica eder. Vatandaşlar arz ederek cümlelerini bitirmeli.

Örnek dilekçe de köy derneğine hitap edimektedir. Aşağıdaki gibi hazırlanmalı örnek olarak gösterilmiştir konusunu değiştirerek, ek varsa ek ekleyebilirsiniz.

dilekçe
dilekçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu