Diş Apsesi Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Dip apsesi, diş kökü ve çevresinde oluşan ciddi ve bölgesel ateşli, ağrılı iltihaptır. Tedavi edilmediği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. kronikleşmesi radiküler kistlerine dönüşerek ağız derisini delerek dış ortama boşalmaktadır.

Dişte apse olması durumunda geç kalınmadan doktora başvurulmalıdır. İleri boyutlara ulaşması tedavi süresini uzatarak sıkıntıları beraberinde getirir. Apse yeni evre düzeyineyse eğer antibiyotik tedavi uygulanarak iltihaplanmadan korunur. Diş ağrısının her türlüsü için alkol uygulaması yanlış olduğundan rahatsızlık verir.

Tedavisinde adım adım uygulanacak yöntemlerden birisi ağız sağlığına dikkat edilmesidir. Doktor tedavisi sonucunda verilen ilaçlar zamanında ve doğru şekilde uygulanmalıdır. Diş apsesi tedavi edilmediğinde dişin kaybolmasına neden olur. Ağız içi enfeksiyona neden olarak kemik enfeksiyonuna kadar ilerleyebilmektedir. Şişlik ve ağrı olmaması durumunda apse olmadığını anlamına gelmeyeceğinden tatlı yediğiniz zaman ağrı hissedersiniz apse olduğunu gösterir.

Genelde apse anlaşılması için kişiler soğuk ve sıcak uygulaması yaparak kontrol eder. Diş apsesinin durumu doktor tedavisi sonucunda görülebilir. İltihaplı apselerde ilaç tedavisinde soğuk sıcak tedavisi uygulanmaktadır. Soğuk tedavisi sayesinde bölgedeki şişliğin yayılması önlenir.

Ağız sağlığı için önemli olmaktadır. Belirtileri ile kendisini göstermesi ile önlenmelidir. Dişte oluşan iltihap zamanla tüm vücudumuza yayılarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ağzı saat başı tuzlu su ile gargara yapılması sağlığının korunmasında önemlidir.

Diş apsesinde ilk temel çözüm iltihap akıtılarak kanal tedavisi uygulanır. Bunların sağlanması için diş doktoruna gidilmesi şarttır. Diş üzerinde açılacak kanal sayesinde içte meydana gelen iltihap dışarıya çıkartılmaya çalışılmaktadır. Şiddetli ağrılar yaşanır, dişlere kanal tedavisi uygulandığı zaman içindeki iltihap dışarıya fırladığı da olur. Tedavide enfeksiyon kontrol altına alınarak bakteriler ortadan kaldırılması gerekmektedir. Seanslarda pansuman ve yıkamada bakterilerden korunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here