Dış Çürüklerinin Sebepleri

Diş sağlığı konusunda günlük fırçalama, düzenli olarak diş ipi kullanma ve florür uygulamaları ile diş çürüklerinin önlenmesi sağlanabiliyor. Bu şekilde düzenli bir bakım yaptırmadığınızda ise pek çok dış çürüklerinin sebepleri ile karşılaşabilirsiniz.

Diş Çürüğünün Nedenleri

Dişlerden meydana gelen asit saldırıları çürüklere sebebiyet verir. Diş minesinde başlayan çürüme, iç tabakalara doğru yayılabilir. Özellikle karbonhidrat içeren yiyeceklerin dişlerin arasında kalması bu asit saldırılarını tetikler. Bu nedenle düzenli fırçalamanın yanında diş ipi kullanımı da çok önemlidir. Çünkü tamamen temizlenmeyen dişler bu şekilde deliklere neden olabilir.

Sonrasında ağızda yaşayan bakteriler meydana çıkar ve bu gıdaları sindirirler. Ve bu sindirimler sonucunda da diş minesi için oldukça zararlı olan asitli yan ürünler üretmeye başlarlar. Özellikle şekerli besinler sonrasında ağzınızdaki bakteriler hızlı bir şekilde işe başlar. 20 dakika içerisinde dişlerinizin oyulması bile mümkün olabilmektedir. Diş çürükleri bakteri de bulaştırmaktadır. Bu nedenle aynı kaşığı, çatalı kullanmak bile yeterli olabilir.

Diş Çürüğü Belirtileri

Dişlerde iltihap olmadıkça ve oyuk görülmedikçe dişinizin çürüdüğünü anlamanız oldukça zor olacaktır. Ağrı ile çürükler kendini gösterir. Bunun yanında ağızdaki kötü kokular, dişteki kahverengi ya da siyah lekeler, oyuklar da diş çürüğünü belli edebilir. Dişin kırılması ile hassaslaşan dişler, baskıya karşı aşırı hassas olabilir. Bu durumlarda da çürükten şüphelenebilirsiniz. Ağrının, sızının artması, tatlı yediğinizde ya da sıcak su içtiğinizde hassasiyet yaşanması da belirtiler arasında sayılabilir. Diş çürüklerine uzun bir süre boyunca müdahale edilmez ise apse yapabilir.

Ağız kuruluğu, yaş ile ilgili sorunlar, solunum ile ilgili sorunlar, diyabet ve şeker içerikli ilaçlar kullanmakta dişlerinizin çürümesindeki risk faktörünü artırmaktadır. Çocuklarda ise sigara dumanına maruz kalınması, çatal- kaşık gibi eşyaların ortak kullanılması, uyku öncesi biberon ile beslenme de diş çürükleri riskini artırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here