Dış Teli Neden Takılır

Diş telleri günümüzün ilerleyen çözümlerinden biri olarak biliniyor. Diş teli çarpık dişlerin yerlerine gelmesi ve düzgün görünmesi için en ideal çözüm olduğunu söylenebilir. Yamuk diş siye bahsedilen çarpışık dişler yanlış yerlerde çıkarak çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Dişlerin tel takılması ile dişin durumuna bağlı olarak kısa veya uzun dönemler içiren bir ortodontik tedavi ile düzeltmeler yapmak mümkündür.

Diş Teli Çeşitleri

Dişlerin üzerine özel bir yapıştırıcı ile tutturulan braket dediğimiz ürünlerin birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunları safir (şeffaf) ve metal braketler oluşturmaktadır. Günümüzde estetik açısından bakıldığında metal braketlere oranla şeffaf braketlerin kullanımı artmıştır. Görsel açıdan şeffaf braketler metallere göre daha az belli olduğu için daha avantajlıdır. Tellerin ise beyaz ve yine metal renkleri mevcuttur. Beyaz teller şeffaf braketlerle birlikte kullanıldığında uzaktan bakıldığı zaman fark edilme oranı neredeyse sıfırdır.

Neden Diş Çekimi Yapılır?

Diş sayısının fazla olması, dişlerin birbirine olması gerektiğinden daha fazla yakın olması durumunda diş çekimi yapılması kaçınılmazdır. Çünkü tel tedavisi uygulanan dişlerin rahat hareket etmesi için sıkışık olmamaları gerekmektedir.  Diş tellerinin tedavi süresi uzamaması ve zarar görmemeleri için elle müdahale edilmemelidir. Braketlere sert cisimler temas ettiğinde kırılma söz konusu olabilir. Bu nedenle kuru yemiş gibi sert  yiyeceklerin yenilmesine özen göstermeli ve ısırma konusunda dikkat edilmelidir.

Diş Teli Sonrası

Diş tellerinin çıkmasının ardından şeffaf ve tüm dişlere bütün olarak uygulanan plaklar takılmaktadır. Bu plakların tel ile hareket eden dişlerin sabit kalması ve yeni yerlerine oturmaları için uygulandığı bilinir. Plakların genel olarak 6 ay gündüz 6 ay gece olarak 1 yıl boyunca düzenli takılması gerekmektedir. Diş teli tedavisinde gerekli kurallara uyulduğunda dişlerin inci gibi dediğimiz tabir ile kusursuz görünmesi mümkün olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here