Okul

Diyanet Nedir Kısaca

Diyanet, Arapça kökenli kelime olarak hayatımıza girmiştir. Dini konularda bilgi sahibi olan terimdir. Halk arasında diyanet, dinle ilgili bir çok konuda açıklama yapan merci olarak görülmektedir.

Ülke genelinde din konuları üzerinde açıklama yapma yetkisine sahip kurumu gösterir. Dini konularda ve teolojik alanlarda çalışma yapan kurumumuz Diyanet İşleri Başkanlığıdır.

Resmi kurum olarak faaliyetlerini sürdüren Diyanet İşleri Başkanlığı, çalışmalarını Başbakanlığa bağlı olarak yürütmektedir. Ülkemizde dini konuların görüşülmesi, açıklanması ve açıklığa kavuşmasında çalışmalar yürütür. Vatandaşlara dini hizmetler sunmaktadır. İlk 3 Mart 1924 tarihinde kurularak faaliyetlerini yürütmüştür, Şer’iye ve Evkaf Vekaleti kaldırılarak onun yerine kurulmuş kurum olmuştur. Anayasal bir kuruluş olarak kurularak faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevleri;

İslam dinine bağlı inançlar, ibadet esasları ve ahlakla ilgili esasları göstermektedir. Dinsel konuların görüşülmesi bir bütün olarak aydınlanmak üzere toplumdaki ibadet yerlerinin yönetiminden sorumludur. Beraberinde din adamlarını yetiştirerek onları çeşitli bölgelerde görevlere atamaktadır.

Yurtdışındaki hizmetlerini ilgili müşavirlikler aracılığıyla vermektedir. Yurt içinde ilk müftülükleri ve ilçe müftülükleri kurularak hizmet sunar. Diyanette görevli kişiler müftü, vaizler ve imamlardır. Dini meslek gruplarının Diyanet İşleri Başkanlığı altında buluştuğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu