Sorular Cevaplar

Doğadaki Bitkiler Boyacılıkta Nasıl Kullanılır

Doğadaki Bitiler Boyacılıkta Kullanımı, Doğadaki Bitkiler Boyacılıkta Nasıl Kullanılmıştır

Doğada bulunan bitkiler zaman içersinde toplanarak kumaşlarda boya üretimi için kullanılmaya başlanmıştır. İpek böceklerinden elde edilen ürünler beyaz olduğundan dolayı onlara renk verilmesi düşünülmüştür. Bazı bitkilerin özsularını alarak bunlar iplerle karıştırılıp renkler elde edildi. İlk olarak boyacılıkta mısırlılar kendilerini göstermiştir. Mumyalarda kullanıldıkları görüldü. Böceklerden elde ettikleri renkleri boyama sanatında kullanmaya başlamışlardır. Günümüze doğru hızla gelişen boya sektörü ilk olarak sentetik boya maddelerinin üretimi ile çıkmıştır. Renklendirici olup insanla farklı renklere sahip olması için karıştırılmıştır. Zamanla doğanın farklı alanlarından yararlanıldı. Bitkiler, böcekler, maddelerden faydalanıp renkleri bulmayı öğrenmişlerdir.

Tekstil malzemesi olarak ta kullanılmıştır. Boyalar tekstil malzemelerinin içine katılarak çeşitli renklerle elde edildi. Boyalar sayesinde renkli giysiler elbiselerin üretimi sağlanmıştır.

Günümüzde sentetik boyalar ağırlıklı şekilde tekstil ve ev boyası olarak kullanılıyor. Halı, kilim, yazma, iplik, sanat boyaları da bu sayede elde edilmiştir. Cisimler boyanarak gerçeklik hali kazanmıştır. Boya maddeleri sayesinde bugüne gelerek kimyasal bir hal aldı.

bitkilerden boya elde etme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu