Doğal Antibiyotik Nedir

Kış aylarında bakterilere ve virüslere karşı savunma mekanizmamız bir hayli zayıflar. Vücut direncimiz düşer ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Çareyi hemen doktora koşmakta aramamalıyız. Hem zaman kaybı yönünden hem de maddi yönden büyük bir kayıp olabilir. Bu tür hastalıklarda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve vücudumuzun savunmasını arttırmak için antibiyotik tedavisi yöntemlerine başvurma durumunda kalırız. Fakat antibiyotiklerin yararı olduğu gibi zararı ve yan etkileri de vardır. Bu nedenle doğal olarak  kullanmamamız gereken besinler vardır. Doğal antibiyotik görevi yerinde kullanılacak olan bitkiler ve besinler işimizi görecektir.

Doğal antibiyotik olarak kullanacağımız ürünlerin ilk baş olarak hangi besinler ne işe yarar bu sorunun cevabını bilmek işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimiz zayıflık gösterir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına elimizin altında olan ürünlerden yararlanabiliriz.

Ekinezya Bitkisi;

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Savunma mekanizmamızı arttırır. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi küçük rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Soğan ve Sarımsak;

Doğal antibiyotik denilince akla ilk gelen besinlerdendir. Yemeklerin içinde veya yanında taze olması kaydıyla tüketilmesi uygundur.

Meyan Kökü;

Doğal antibiyotik dendiği zaman hemen akla gelenlerden biri ise meyan köküdür. Vücuttaki virüslere karşı çok büyük bir koruma etkisine mevcuttur.

Ada Çayı;

Doğal antibiyotik görevi oldukça fazladır. Gün içerisinde taze olacak şekilde demlenip şifa niyetine içilebilir.

Kırmızı Biber;

Büyük ölçüde sarımsağa benzer görevde olan kırmızı biber doğal antibiyotik olarak çok fazla kullanılmaktadır. Acı sevmeyenler için geçerli bir yöntem olmayabilir fakat acı yiyebilenler için çok etkili bir yöntemdir.

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Diğer Besin ve Sebzeler;

Baharatlar: karabiber, kimyon, sumak ve pul biber
Meyveler: Muz, Nar, Kayısı meyvesi, portakal, greyfurt ve mandalina
Sebzeler: Lahana, brokoli ve enginar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here