Doğu Anadolu Bölgesinin Yüzey Şekilleri

Doğu Anadolu Bölgesi yaklaşık 164 bin kilometrekare yüz ölçümüyle Türkiye’nin en büyük coğrafi bölgesidir. Aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin en dağlık bölgesidir. Dağlar bu bölgede hem yükselmiş hem de sıklaşmıştır. Dağ sıralarının aralarında yer yer geniş ovalara ve platolara rastlanır. Kuzeyde Karasu Dağları, Aras Dağları, Mercan Dağları, Palandöken Dağları ve Allahu Ekber Dağları bulunur. Erzurum- Kars bölümünde çok büyük platolar yer alır.

Doğuda Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı (5165 m) vardır. Ağrı Dağı bölgedeki çoğu dağ gibi sönmüş bir yanardağdır. Bu dağların püskürmesiyle mineral bakımından çok zengin topraklar oluşmuştur. Akarsuların etkisiyle platolara dönüşen alanlarda çok verimli çayırlıklar bulunmaktadır. Erzurum, Iğdır, Horasan ve Pasinler bölgenin en büyük ovalarıdır. Malazgirt Ovası da bölgede yer alır. Süphan, Nemrut ve Tendürek bölgede bulunan diğer önemli yüksek dağlardır.

Kura ve Aras nehirleri platoların oluşumunda büyük rol oynamışlardır. Bölge su kaynakları bakımından zengindir. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü de Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Erçek ve Hazar gölü de diğer önemli göllerdir. Keban ve Karakaya Barajı büyük miktarda su rezervleri oluşturur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here