Doların Üzerindeki Adam Kimdir

Amerikan dolarının üzerindeki resimler her zaman farklıdır. Tarihi önem taşıyan kişileri başkanlar veya Amerika’nın kaderini değiştiren insanlara yer verilmiştir.

1 Amerikan Doları: George Washington

Amerika Birleşik Devleti’nin ilk başkanı olarak tarihe geçmiştir. Askeri kimliğe sahip ve siyaset adamıdır 1732-1799 yılları arasında yaşamıştır. Amerika sömürge altındayken toprakların tekrar bağımsızlığa ulaşması için mücadele vermiştir.

5 Amerikan Doları: Başkan Lincoln

Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanıdır. Amerika İç Savaşı’nın sonlanmasında büyük rol üstlenmiştir. Ülkenin birliğinin korunması ve köleliğin bitmesinde mücadele vermiştir. Köleliğe karşı mücadele ederek sonlanması için çalışmıştır. 1809-1865 yılları arasında yaşamıştır.

10 Amerikan Doları: Hamilton

Alexander Hamilton, Amerika Birleşmiş Devletleri Hazine Bakanı ve mali sistem kurucusudur. George Washington ile beraber savaşmıştır. Gösterdiği fedakarlık sonucunda tümgeneral rütbesine kadar yükselen siyasetçi ve askeri adamdır.

20 Amerikan Doları: Andrew Jackson

Amerika Birleşik Devletleri’nin 7. Başkanı ve milli kahramandır. İngilizlere karşı mücadele vermiştir. Kızılderililer ile mücadele etti. General rütbesine yükseltildi. Ordu komutanlığına getirildi ve büyük zaferler kazanmıştır.

50 Amerikan Doları: Başkan Grant

Amerika Birleşik Devletleri’nde generallik yapmış ve ardından başkanlık görevine gelmiştir. İç Savaş zamanında Kuzey Ordularının başkomutanlığını yapmıştır. Gösterdiği gayret ve üstün başarı sonucunda başkan seçilmiştir.

100 Amerikan Doları: Franklin

Benjamin Franklin Amerika Birleşmiş Devletlerinin en tanınmış başkanıdır. 1706-1790 yılları arasında yaşamıştır. Tüm dünyanın tanıdığı sevilen biri olması saygı görmesini sağlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz