Okul

Dolaşım Sisteminin Organları Nelerdir

Dolaşım sistemi besinlerin mineraller olarak vücuttan dağılarak taşınmasında yardımcı olur. Vücudumuzdaki en önemli dolaşım sistemi kanın taşınmasında görev alır. Vücudumuz kanla beraber ihtiyacı olan besinleri, mineralleri ve oksijene ulaşmış olmaktadır. Kanun vücudumuzda taşınması oldukça önemlidir. Düzenli olarak taşınacak kan ihtiyacımız ıkarşılayabilir.

Dolaşım sistemi kalp, damar ve kan sıvısı olmak üzere üç maddede incelenebilir.

Atardamarlar: Kan basınçlı şekilde kalın, kaslı ve esnek yapıdan geçerek vücuda dağılmaktadır. Atardamarın en temel görevi kanın vücuda dağıtılmasıdır. Bol miktarda oksijen ve temiz kanın vücuda taşınması için ilk noktadır.

Toplardamar: Düşük kan basıncına sahip olarak hareket eder. Toplardamarın temel görevinin başında kirlenmiş kan vücutta toplanarak kalbe taşınmaktadır. Bu sayede kanın kalpten tüm vücuda dağıtılmasında etkin olmaktadır.

Kılcal damar: Vücuttaki en ince damarları oluşturur. Atardamardan gönderilen kanlar tüm vücudun her noktasına iletilmesinde kılcal damarlardan yararlanılarak hareket edilir. İnce yapıya sahip olarak doku ve hücrelerin aktarılmasında görev alır. Kılcal damarın en temel görevi vücuttaki tüm bölgelere ulaştırılmasıdır. Kanın vücudumuzun bütün uç noktalarına taşınmasında görev alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu