Domates Kabukları Nasıl Kolayca Soyulur

Domates Türk mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır. İçerisinde bir çok vitamin bulunmaktadır ve kanseri engelleyici bir etkisi bulunmaktadır. Domatesteki vitaminlerin çoğu kabuğundadır ama çoğu insan yemeklerde domatesi kabuksuz tercih etmektedir. Peki domates kabukları nasıl kolay soyulur?

Domatesin kabuğunu soyarken genellikle zorlanırız. Bazı domateslerin kabukları daha kalın ve kolay soyulurken bazı domateslerin ise kabukları inceciktir ve çok zor soyulmaktadır. Domates kabukları nasıl kolay soyulur diye sorulduğunda öncelikle domatesler yıkanır ve yapraklı kısmı değil de diğer taraftaki kısma hafif bir çarpı yapılır. Ardından domatesler kaynatılmış suyun içine atılıp 1 dakika tutulur. Domatesler 1 dakika sonrasında sudan çıkartılıp soğuk suda ya da buzlu suda yarım dakika kadar bekletilir. Bu işlem ile birlikte domatesin kabukları yumuşar. Böylelikle domatesin kabukları çok daha kolay soyulur. Soyulan domateslerin soğumasını bekledikten sonra buzdolabı poşetlerine alınıp buzdolabında saklanabilir.

Domates kabuklarını daha kolay soymak için kullanılabilecek bir diğer yol ise domatesleri dondurucuya atıp yemek yaparken çıkarıp çok sıcak olmayan bir suda bekletip daha kolay soyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here