Domatesin Faydaları Nelerdir

Hemen her öğünde sevilerek tüketilen domates özellikle yaz aylarında yetiştiği için daha lezzetli olmaktadır. Son derece güçlü bir antioksidan olan domates içerisinde likopen barındırmaktadır. Bu sebeple de kanseri önleme de ilk tercih edilen gıdalardandır.

Domatesin faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi yer almaktadır. E ve C vitamini bakımından zengin olan domates vücutta antioksidan özelliği ile yenilenmeyi sağlar.

Kemik sağlığı için ideal gıdalardan biri olan domates düzenli olarak tüketildiğinde kemik yapısını destekleyici özelliği bulunur. Antioksidan içeren domates kemik sağlığının da en çok tercih edilen gıdaların listesinde ilk sırayı almaktadır.

Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen yapısı ile kişinin kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Domatesi düzenli ve her gün tüketen kişilerin kanser hastalığına yakalanma riski minimum seviyeye indirmektedir.

Saçlarda etki ederek saç yapınızın daha güçlü olmasını sağlar. Bu şekilde saçlarınız hem daha gür ve canlı bir görüntüye sahip olabilmektedir. Domates besin değeri yüksek olan gıdalar arasında yer aldığından aslında insan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken başlıca gıdalardan biridir.

Domatesin faydaları çok fazla olduğundan içerisinde potasyum, magnezyum, demir ve fosfor içerir. Vücutta kan yapıcı özelliği olduğundan trombosit kanın üretimini fazlalaştırır.

A, C, K, E, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerini en çok barındıran gıda olduğu için günlük düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here