Okul

Donmanın Belirtileri Nelerdir

Donma denilince aklınıza soğuk havalar gelecektir, canlı ve cansız varlıklarda donma belirtileri nasıl olmaktadır aklınızda hiç canlandırdınız mı? Sizlere donma belirtileri hakkında detaylı bir yazı hazırlama gereğinde bulunduk.

Soğuk havalanın etkisinde kalmaya mecbur kalan çalışanlar olduğu gibi bunları bilmelerinde fayda olacağını düşünmekteyiz. Soğuk havalarda gerçekleşen donmalar insanları büyük oranda etkilemektedir. Öncelikle soğuk bir yerde bulunduğunuz zaman vücudunuzda üşümeler başlar bunun asıl sebebi olarak donmanın başlangıcı olarak kabul edilir. Ünlü filozofun söylediği sözde olduğu gibi “donan bir insan ruhsuz bir canlıya benzer”de anlatmıştır.

Ne kadar kalın elbise giyerseniz giyin soğuk sizi de biraz etkileyebilir. Havadaki nem ve rüzgarın etkisine bağlı olarak değişmektedir. İnsanlar donmaya başladığı zaman vücudunda morarma ve şişme gibi durumlar oluşmaktadır. Burun kısmından nefes aldığınızdan soğuk hava sinir sistemini etkileyerek his kaybı yaşarsınız ardından kulaklarda başlar. Vücutta titreme başlar zamanla kendinizi toparlayabilirsiniz.

Donma gibi durumlardan nasıl korunabiliriz bu konu hakkında bilgi sahibi olalım. Kişiyi soğuk ortamda derhal uzaklaştırarak sıcak ortama götürün yada üstüne bir şeyler örterek soğuğun etkisinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Derileri hassas olacaktır böyle durumlarda uyumasına müsaade etmeyin ıslak elbiseleri varsa onları değiştirmelisiniz.

donma
donma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu