Doping Nedir

Günümüzde çoğu insan yaş fark etmeksizin belirli amaçlar uğruna spor yapmaktadır. Kimisi gerçek hedefler uğruna kimisi ise sadece vakit geçirmek ve belirli bir seviyeye gelebilmek için sporla uğraşır. Spor konusunda çok yüksek hedefleri olan insanlar, sporu kendine hırs olarak edinirler. Özel yarışmalara katılan veya ülkesini sporun herhangi bir alanında temsil etmeyi düşünen insanlar, sporu hobi olarak yapan ya da sadece belirli bir seviyeye gelmeyi kendine yeterli gören insanlara göre her zaman daha azimli ve hırslı olmuştur. Çünkü bu gibi insanların kendi alanındaki rakipleri oldukça dişlidir ve yarışı kazanabilmenin en önemli yolu hep bir adım daha önde olmaktır. Bu nedenle “doping” adı verilen uyarıcı ilaçlar, yarışmacıların veya sporu yaşam tarzı olarak benimsemiş insanların, normalde gösterebileceği aktivite ve güçten çok daha fazlasını göstermesini sağlayan ama bu eylemi gerçekleştirirken de verdiği güçten çok güç kaybına hatta ve hatta ölümlere yol açma ihtimali bulunan performans arttırıcılardır.

Dopingin Sporcular Üzerindeki Etkileri

Doping, sadece bu uyarıcı ilacı kullanan kişiye değil, ne yazık ki gelecekte o kişinin doğacak çocuklarında da çok büyük sağlık problemleri yaratabilir. Kişide kas güçlendirme ve performansı arttırmak yerine tam tersi etki yaratarak kişide kas sistemi bozukluğu veya kasların hızlı erimesi, anında çökmesi gibi çok büyük problemlere de yol açabilir. Bunların dışında karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp krizi riski, vücudun herhangi bir yerinde tümör oluşumu gibi pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Günümüzde çok büyük üne kavuşmuş ve herkesin sevgisini kazanmış sporculardan bazıları ne yazık ki doping kullanımı gerekçesiyse bazı yarışmalardan ve turnuvalardan men edilmiştir. Bu durum da onların izleyicilere kazandırdığı sevgiyi ne yazık ki kaybetmelerine neden olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here