Sorular Cevaplar

Dört Kutsal Kitap Kimlere İndirildi

Allah tarafından gönderilen dört kutsal kitap dört peygambere indirilmiştir.

Tanrı tarafından gönderildiği bilinen dört kutsal kitap olup bunlar Tevrat, Zebur, İncil ve Kur’an-ı Kerim olmuştur. Hepsi vahiy yolu ile birlikte peygamberlere gönderilen emirlerdir.

Tevrat – Hz. Musa

Tevrat kelimesinin manası Kanun ve Şeriat anlamını taşıyıp İsrail oğullarına karşılık Hz. Musa’ya indirildi. İndirilen Tevrat ortadan kaybolması ile birlikte değişik kaynaklardan alındığından dolayı kutsal kitap olma özelliğini kaybetmiştir.

Zebur – Hz. Davut
Zebur kelimesinin manası Yazılı şey, Kitap anlamına gelip 150 süreden oluşmaktadır. Kitap içine baktığımız zaman öğüt, dua, sureler, ilahi bilgiler yer alıp herhangi bir nüshası bulunmamıştır.

İncil – Hz. İsa
İncil kelimesini manası Müjde ve Eğitmek olup Hz. İsa’ya gönderilmiştir. İsrail oğullarına gönderilen kutsal kitaplarından olmaktadır. Gerçeği bulunmadığından dolayı devamlı değişikliğe uğramıştır. Asıl kopyası bulunmayı bazı din adamları tarafınca kendi emelleri doğrultusuna değiştirildi.

Kur’an-ı Kerim – Hz. Muhammed (s.a.v)
Kelime anlamı toplamak ve okumak anlamına gelir. Cebrail aracılığı ile birlikte 610 yılında Hira magarasın içinde 40 yaşına gelen peygamber efendimize vahiy yolu ile birlikte indirilmiştir. Tek bir harfi ve yeri değişmeden muhafaza edilecekti. Değişmeyen tek kutsal kitap olup ayetlerde dahi yer verilmiştir. “Kur´anı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.“(Hicr süresi-9.ayet) toplum 6666 ayet olup 30 cüz 600 sahifedir.

kutsal kitaplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu