Sorular Cevaplar

Dünya Gezegen midir

Dünyamız evrendeki milyarlarca gezegenlerden sadece biridir. Kendi ışığı olmayan, yıldızların etrafında dönen, yıldızların doğrudan uyduları olan gökcisimleridir. Yıldızlar ile gezegenler arasındaki fark varlıklarıdır. Uzay hakkında biraz bilgisi olan kişi bu konuda yapabileceklerini bilmektedir. Yıldızlarla gezegenler arasında olan farkı sizlerle paylaşacağız.

Yıldızların yapısı hidrojen ve helyumdan oluşur. Uzayda ışık yayarlar ve kütleleri büyüktür. Enerji kaynağı olarak çevresindeki gökcisimleri ile etkileşim içindedir. Evrende milyarlarca yıldız ve çevresinde gezegenler yer almakta. Güneş gibi özellikleri yoksa eğer gezegendir. Dünyamıza en yakın yıldız Güneş’tir. Dünyamıza ışık ve ısı enerjisi sağlar, belirli bir yörüngede hareket etmesini sağlamaktadır.

Gezegenler yıldızların etrafında dönen gökcisimleridir. Dünyamız güneşin etrafında dönen gezegen konumundadır. Canlı yaşamı olduğu tespit edilen tek gezegen dünyadır. Dünyamızın yörüngesinde ay olduğu halde neden yıldız değil dersek dünyamız ışık yaymadığı gibi enerji üretmez. Gezegenlerin etrafında yapı bakımından küçük göktaşları yer alabilir.

dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu