Sorular Cevaplar

Dünyanın En Büyük Savaşı Hangisidir

Sahip olduğumuz tarihi kaynaklar doğrultusunda binlerce yıl öncesinden günümüze kadar savaşlar yaşanmıştır. Bazen ekonomik, sosyal, aşk ve ülke sınırlarını genişletmek istemek hırsı ile savaşlar yapılmıştır. Devletlerin başındaki kişiler doğrultusunda emirler yerine getirilerek işgaller olmuştur. Savaş dünyanın hiç eksilmeyen unsurlarından olup birbirlerine düşman olan nice ülkeler var. Bunlar henüz teknoloji gelişme aşamasına geldiği zamanlar yaşanmıştır. Kılıç ve kalkanla bir noktaya kadar sonra silahların icadı sayesinde güç sahibi olan devletlerin tarihi savaşla devam etmiştir. Savaşlarda teslim olanlar ise bugünün sömürülenleri olarak gösterildi. Bugün en gelişmemiş ülkeler ise savaşmayarak gelişen ülkelerin sömürge yerleri olarak kullanılıyor. İnsanlar çok daha ucuz rakamlara çalıştırılmaktadır.

Asker ve yaşananlar doğrultusunda dünyanın en büyük savaşı I. Dünya Savaşı olarak öngörülüyor. Tarihte teknolojinin kendisini gösterdiği dönem olarak kabul edilip 28 Temmuz 1914 yılında başlayarak 4 yıl boyunca sürdü. Cephelerde silah sesleri asla durmadan dünya ikiye ayrılarak savaşta yer almıştır. Savaş içersinde siyasi ve ekonomik çıkarlar doğrultusunda ülkeler taraf seçmek zorunda kaldılar.

Savaşta 15 milyon kişi öldü, 20 milyon kişi yaralandı. Savaşın ekonomik zararı o günün parasıyla 185 milyar dolara denk gelmekteydi. Savaş döneminde İspanyol gribi ortaya çıkarak askerlerin 1/3’ünü kaybetmiştir. Tarihte ilk defa tank I. Dünya savaşında kullanılmıştır. Lav (ateş silahları) ilk bu tarihte kullanılarak 40 metre öteye ateş edebiliyordu. Amerika’nın savaşa girme kararı vermesi sonucunda Almanlar, Meksikalıların ABD topraklarını işgal etmeleri konusunda kışkırttılar.

meksika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu