Sorular Cevaplar

Dünyaya En Yakın Yıldız Hangisidir

Dünya’ya en yakın yıldız, aslında Güneş’tir. Dünya’yı aydınlatan ve ısıtan, tek başına Güneş sisteminin %99.86’lık kütlesini oluşturan yıldızdır. Yıllar boyunca astronomi bilimi için büyük gizeme sahip olan Güneş, aslında kendi türü içinde ortalama bir büyüklüğe sahiptir. İçinde bulunduğumuz gezegenin temel hayat kaynağı olmasının yanında, sistemin de neredeyse her şeyidir.

Temel Özellikler

Yıldızlar arasındaki kıyaslama hesaba katıldığında, ortalama büyüklüğe sahip, ”sarı cüce” sınıfı içinde incelenen bir yıldızdır. Ancak Dünya ile kıyasladığımızda, yaşadığımız gezegenin boyutu ve sonsuz boşlukta kapladığı yer hakkında fikir verebilir. Güneş’in kütlesi, Dünya’nın 332.946, hacmi ise 1.300.000 katıdır. Bununla birlikte, ışık yılı üzerinden hesaplandığında, Dünya’ya olan uzaklığı yaklaşık 8 dakikadır. Yani, sabahları gördüğümüz gün ışığı, aslında Güneş’ten, biz o ışığı görmeden 8 dakika önce çıkmış olur.

Atmosfer basıncına kıyasla, çok yüksek miktarda basınca sahip olan çekirdeği, hidrojen gazını helyuma dönüştürerek, Güneş’in sahip olduğu devasa sıcaklığı yaratır. Yüzeyi inanılmaz sıcak olan Güneş, çekirdeğinde meydana gelen sürekli patlamalarla bu ısıyı ve sisteme yaydığı ısıyı sağlar ve havası olan uzay boşluğunda, ışıma yoluyla ısı ve ışık yayar. Yüzeyinden her dalga boyunda ışık yayılan bu G2 tipi sarı cücenin bizim görebildiğimiz dalga boyu alanı içindeki miktarını algılayabiliriz.

Güneş’e ve Dünya’ya Yakın Diğer Yıldızlar

Daha önce belirtildiği gibi, Güneş tek başına, Güneş Sistemimizin kütlesinin %99.86’lık kısmını oluşturur. Bunun dışında kalan çok küçük miktardaki kısım, sistem içindeki diğer tüm gök cisimlerinin kütlesini oluşturur. Güneş’e ve Dünya’ya çok yakın olan diğer yıldızlar, Alfa Centauri yıldız sistemi içinde yer alan, ”kızıl cüce” adı verilen yıldızlardır. Bize çok uzak oldukları için, çıplak gözle baktığımızda, bu yıldız takımını aslında çok küçük, tek bir yıldız gibi görürüz. Bu takımyıldızın Dünya’ya olan uzaklığı, 4.367 ışık yılıdır.

gunes sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu