Eğitim Kredisi Nasıl Alınır

Eğitim ve öğretim hayatının bir nevi zirvesi kabul edilen üniversite eğitimini kazanmak için her yıl binlerce genç YGS ve LYS adlı iki aşamalı sınava girmektedir. Ve bu sınavlara giren gençlerden % 90’a kadar varan oranda üniversiteye giriş gerçekleştirmektedir.

Üniversiteye girmek kadar zor olan bir şey varsa o da öğrenci olarak aileden uzak bir şehirde tek başına yaşamaktır. Ev kirası, elektrik, su, telefon, internet faturaları, öğretmenlerin istedikleri kaynak kitaplar, yiyecek, giyecek ve ısınma gibi birçok gider kaleminin ortaya çıkması hem üniversite kazanmış bireyi hem de ailesini oldukça zorlamaktadır. Devlet geliri olmayan ancak okumak isteyen öğrencilere burs yardımı ve kredi vermektedir. Burs, durumu iyi olmayanlara ve şehit, gazi yakınlarına veya anne ve babası olmayan öğrencilere öncelik verilecek şekilde temin edilmektedir. Kredi ise burs çıkmayan öğrencilere ‘geri ödeme’ koşulu ile devletin öğrencilik hayatı boyunca sağlamış olduğu destektir.

Kredi öğrenciye destek amacıyla verilmektedir. Devlet bu desteği Gençlik ve Spor Bakanlığı yardımı ile vermektedir. Her yıl binlerce üniversite öğrencisi Gençlik ve Spor Bakanlığı internet sitesi üzerinden KYK burs ve kredisine başvurmaktadır. Kredi başvuruları burs başvurusu ile aynı site üzerinden yapılmaktadır. Başvuru tarihleri her yıl değişmekle beraber Kredi Yurtlar Kurumu yurt başvurusundan hemen sonra yapılmaktadır.

Krediye nasıl başvurulur bilmiyorsanız ilk defa başvuruyor iseniz şu yolları takip ederek rahatlıkla başvurunuzu yapabilirsiniz;

– Kredi başvuru tarihleri öncelikle http://www.kyk.gov.tr/ adresinde ilan edilir daha sonra ilan tarihinde öğrencilerin erişimine açılır. Başvurular E devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden e-devlet şifrenizi unutmayınız eğer unuttuysanız en yakın Ptt den temin ediniz.
– Birinci sınıf veya ara sınıf size ayırılmış olan kutuya tıklamalısınız.
– Açılan ekranda koşulları dikkatlice okumalısınız. Daha sonra şartları okuduğunuza dair kutucuğu işaretleyin.
– Daha sonra açılan ekranda kimlik bilgileriniz istenmektedir. Bu kısmı dikkatli doldurmanız da fayda var.
– Ekranda; ailenizin ekonomik durumu, kardeş sayınız, ikamet ettiğiniz yer gibi kişisel bilgilerin sorulduğu bir ekran açılacaktır. Bu sayfa en dikkat edilmesi gereken yerdir. Yazmış olduğunuz bilgilerin doğru olması kati suretle önemlidir. Yanlış veya eksik beyanlarınız dolayısı ile hukuki takip başlatılabiliniz. Dikkat etmelisiniz.
– Sondan bir önceki aşamada ise kazandığınız okul, bölüm, örgün veya ikinci öğretim olup olmadığınız gibi bilgileri girmeniz istenmektedir.
– Son aşamada adres ve e posta bilgileriniz istenmektedir. Tüm bilgilerinizi kontrol ediniz ve doğru olduğuna inandığınızda kaydet tuşuna basınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here