Okul

Elektriğin Hayatımızdaki Önemi Nedir

Geçmişte tek bir buluş yapıldı onunla birlikte dünyanın kaderi değişmiştir. Günümüzde elektrik en önemli buluş olup gelişen bütün teknolojik icatlar ile birlikte getirdi. Hepimizin tanıdığı Thomas Edison 1879 yılında elektrikli ampulü icat ederek yol gösterdi. Elektriğin kullanımını bilim dünyasına tanıtarak yapay ışık kaynağını ortaya çıkarmıştır. Joseph Wilson Swan bir başka elektrikli ampul icat eder cam ve kömürleştirilmiş flamalar yer alıyordu havayı boşalttığından dolayı flamalar yanıp tükenmiyordu. Edison ile birlikte Swan elektrikli aydınlatma şirketini kurdular.

Hayatımızın her alanında elektrik kullanırız bütün aletler neredeyse elektriğin gücü ile birlikte çalışmaktadır. Halen günümüzde bir çok şey yapılıyorsa temeline baktığımız zaman bir yerlerde sistemin doğru düzgün çalışması için gerekli olan elektriği görürüz. Evimize gelen su dahi barajlardan gelen suyun pompalanması ile olup elektrik gerektirir.

Aydınlatma ile birlikte hayatımıza yön verdi karanlıklar aydınlatılarak teknoloji ürünlerinin çalışmasını sağladı. Bilime yön verdi icatlar her geçen gün artmıştır. Yeni şeyler bulunarak insanlara faydalı olundu. Elektrik olmasaydı tam anlamıyla bir hayat yaşayamayacağımızı bilmelisiniz.

elektriğin önemi
elektriğin önemi

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu