Elektronik Aletlere Neden İhtiyaç Duyuldu

İnsanlık tarihinin başından beri insanlar sürekli bir değişime ve gelişmeye ihtiyaç duymuşlardır. Daha önceleri temel ihtiyaçlarını karşılamak -avlanma gereçleri, barınma yerleri- için, daha sonraları ise günlük yaşamı kolaylaştırması amacıyla bir takım mekanik aletler geliştirmişlerdir. Birbiri üzerine eklenen bu teknoloji elektriğin icadı ve akabinde elektronik sistemlerin gelmesiyle daha da gelişmiştir. Elektronik sistemler, mekanik sistemlerin kontrol edilebilir hale gelmesinde büyük rol oynamışlardır.

Elektronik Aletlerin İlk Kullanım Alanları

Elektronik aletlerin kullanıma sunulmasının temelinde, bilimsel araştırmaların olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bin sekizyüzlü yılların sonu ve bin dokuz yüzlü yılların neredeyse yarısına hükmetmiş dâhilerden biri olan Nikola Tesla, bugün halen kullanılan elektrik motorları, radyo frekansı kontrollü uzaktan kumandalar ve alternatif akımın mucidi olarak, teknolojinin bu günkü seviyeye gelmesinde büyük katkılar sağlamıştır. Günümüzde kullandığımız elektronik aletlerin büyük çoğunluğunda Tesla’nın icatlarını görmek mümkündür.

Elektronik Aletlerin Kullanım Alanları

Bin sekizyüzlü yıllarda başlayan elektronik aletlerin kullanımı, ilk zamanlarda bait kaldıraçlar ve akarsulardan su taşıması amacıyla kullanılıyordu. İki binli yıllarda ise hayatımıza “internet” kavramının girmesiyle ilk başlarda ihtiyaç, daha sonrasında ise keyfi bir amaca hizmet etmeye başladı.

Günümüzde elektronik aletleri hayatımızın neredeyse her alanında kullanıyoruz. Bunlardan birkaçı:

Buzdolabı: Günlük gıdalarımızın taze kalması ve bozulmadan uzun süreler dayanabilmesi adına bir ihtiyaç olarak görülmektedir.
Çamaşır ve Bulaşık Makineleri: Kadın ve erkeğin çalıştığı günümüz koşullarında ihtiyaç orak değerlendirebiliriz.
Bilgisayar, Tablet Bilgisayar ve Cep Telefonları: Bu cihazlar iki binli yıllardan önce neredeyse bilinmezken şu an birçok insan için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.

Bunlara ek olarak ütü, televizyon, hesap makinesi, ses sistemleri, asansör kontrol sistemleri, fabrika otomasyon sistemleri gibi daha birçok elektronik alet saymak mümkündür.

Genel anlamda bakacak olduğumuzda yatağımızdan kalkmak için bizi uyandıran alarmdan, elektronik sistemli araçlarımıza, mutfağımızdaki meyve sıkacağından buzdolabına kullandığımız birçok şey birer elektronik alettir. Elektronik aletler olmadan da yaşayabileceğimiz bir gerçek olmasına rağmen bu aletler yaşamımızın vazgeçilmez birer parçası olmayı başarmışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here