Elektronik Pusula Nedir

Elektronik pusulanın ne olduğunu öğrenmeden önce pusulanın ne olduğunu bilmek gerekir. Pusula birçok alanda kullanılan ve bir ibresi daima kuzeyi gösteren yön bulma aracıdır. Tüm dünyada aynıdır ve standarttır.

Neden Elektronik Pusula?

Her ne kadar her ikisi de aynı yönü gösterse de analog pusula elektronik pusulaya göre daha hassastır ve hareket esnasında yönden az da olsa sapmalar gösterebilir. Ayrıca parazitlerden manyetik aletlerden daha fazla etkilenir. Elektronik pusula daha güvenilir ayrıca daha sağlamdır.

Pusulanın Çalışması:

Pusulanın türü ne olursa olsun daima yön göstermek için tasarlanmış aletlerdir. Analog pusula da bir ibre bulunur ve amacı kuzeyi göstermek dolasıyla bütün yönleri göstermek üzere tasarlanmıştır. İş dijital pusulaya gelince amaç aynı aradaki tek fark sürekli hareket eden ibrenin yerini dijital ekran almıştır.

Elbette ki günümüz kullanıcıları kendileri için daha uygun ve kolay olan elektronik pusulaları daha çok tercih etmekteler. Ayrıca gelişen teknolojiyle eklenen bir sürü özellikte pusulaların daha işlevsel olmalarını sağlamakta. Örneğin; GPS özelliği olan pusulalar kullanıcılarının işini daha da kolaylaştırmakta. Ayrıca günümüzde suya dayanıklı pusulalar bulunmakta ve yüzerken su içinde bile yön bulmaya yaramaktadır. Eklenen birçok özellik örneğin; termometre, saat elektronik pusulaları kullanmak için geçerli neden haline getirmekte.

Elektronik pusulaların kullanma alanları farklı olsa da aynı amaç için kullanılıyorlar. Günümüzde uçak şirketleri de elektronik pusula kullanmaktadır. Yeni araçlarda da elektronik pusulalar kullanılmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here