Enerji İçecekleri Tehlikeli mi?

Enerji içecekleri tehlikeli mi sorusuna uzmanlar kesinlikle zararlı olduğunu belirtmiştir. Bunun nedeni enerji içeceğinde bulunan vücuda zararlı olan karışımlar insanlara birçok problem yaşatmaktadır özellikle çok fazla enerji içeceği içilmesi kalbi yormaktadır. Uzmanların araştırmalarına göre enerji içeceği içen kişilerde kalp hastalığı görünme olasılığı fazladır. Bu içecekler vücuda faydadan çok zararı vardır bu yüzden kesinlikle içilmesi önerilmemektedir.

Enerji içeceğindeki zararlı maddeler

Kafein

Enerji içeceklerinde bulunan kafein çok fazla alındığında kalbi acayip yormaktadır. Özellikle küçük yaşlarda enerji içeceği içip ağır spor yapanlar yapılan araştırmalarda öldürücü sebeplere neden olmuştur. Bu yüzden uzmanlar kesinlikle enerji içeceği içilmesini tavsiye etmemektedir.

Şeker

Enerji içeceğinde bulunan şekerler vücutta pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Çok fazla şeker tüketimi şeker hastalığı, obezite ve öldürücü hastalıklara yakalanmasına sebep olmuştur. Uzmanlara göre enerji içecekler sigara kadar tehlikeli zararlı içeceklerdir.

Taurin

Enerji içeceğinde bulunan taurin insanın akıl sorununu bozmasına sebep oluyor. Uzmanlara göre çok fazla taurin tüketildiğinde insanın gariplik, endişe ve birçok sorunlarla karşılaştığı gözlenmiştir. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için enerji içeceğinin içilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Uzmanların önerisi

Uzmanlar sigara kadar tehlikeli olan enerji içeceğini kullanılmaması gerektiğini belirtmişler. Bu içecekler insana faydadan çok zarar vermektedir özellikle kalp hastalığı gibi ciddi bir sorunlar yaşatan enerji içecekleri günümüzde birçok kişi tarafından hayla tüketilmektedir. Birçok hasta unutkanlık hastalığı enerji içeceğinde bulunan taurin yüzünden olduğunu belirtmişlerdir. Bazı ülkelerde yasaklanan enerji içeceği ülkemizde hayla satışları yapılmaktadır.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda yaşı küçük olanlar enerji içeceği aşırı içtiklerinden kafein zehirlenmesi gözlenmiştir. Kafein zehirlenmesi çok ciddi bir hastalık olup önlemi alınmazsa hastalara ölümcül sebeplere neden olur. Uzmanlar enerji içeceği tüketimi yerine taze sıkılmış meyve suyu önermektedir böylelikle vücut hem günlük enerji ihtiyacını hemde daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here