Okul

Enerji Kaynakları Nelerdir

Enerji kaynakları doğada ihtiyacımız olan temel kaynaklardır. Dönüşümlü olarak enerji üretiminde bu kaynaklardan yararlanılırız. Yenilenmeyen ve yenilenen enerji kaynakları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yenilenmeyen Enerji Kaynakları

Taşkömürü: Kalorisi yüksek olan, yer altında uzun yıllar boyunca bekleyerek dönüşüme uğramış kömürdür. Demir-çelik sanayisinin önemli alanlarında kullanılmaktadır. Isınmada termik enerjisi elde edilerek elektrik enerjisine sahip oluruz.

Linyit: Taş kömüre göre kalorisi daha düşüktür. Yapıların ısınmasında ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılır.

Petrol: Günümüzün önemli enerji kaynağıdır. Motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılır, elektrik üretiminde, motor yağı ve asfalt yapımında kullanılmaktadır.

Doğalgaz: Konut ve yapıların ısınması için elektrik enerjisinden yararlanarak kullanılan bir çeşit enerji birimidir. Petrolden sonra dünya üzerindeki en önemli enerji kaynaklarındandır.

Nükleer enerji: Toryum, uranyum gibi radyoaktif maddelerden elde edilen büyük enerjiden yararlanılır. Uzay teknolojisi ve tonajlı gemilerde çekirdek enerjisi olarak kullanılmaktadır. ülkemizde henüz nükleer enerji santrali bulunmaz.

Yenilenen Enerji Kaynakları

Hidroelektrik: Baraj sularının uyguladığı güç sayesinde çalışan elektrik santralidir. Ülkemizde yüksek üretim potansiyele sahip akarsu ve dereler bulunmaktadır. Bunların üzerine bir çok baraj yapılarak kullanılmaktadır.

Jeotermal enerji: Yeraltından çıkan sıcak kaynak sularından yararlanarak buhar elde edilir. Genelde fay hatlarının olduğu yerlerde görülerek konut ısımı, termal turizm alanında kullanılmaktadır.

Güneş enerjisi: Karadeniz kıyıları ve yüksek yerler hariç onun dışında yaz aylarında bölgelerimiz sıcak geçmektedir. Güneş potansiyelinden yararlanarak binalarda sıcak su elde edilerek ısı sağlanmış oluyor.

Rüzgar enerjisi: Rüzgarın esme gücünden yararlanılarak elde edilen enerjidir.

Dalga ve gelgit enerjisi: Henüz yeterli düzeyde gelişmiş olmamasına rağmen ABD, Çin, Fransa, Kanada gibi ülkelerde elektrik üretimi yapılmaktadır.

Biyoenerji: Odun, bitki, hayvan, orman endüstrisinden tarım atıkları ve çöplerden elde edilen enerjidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu