Erik Nedir? Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Anadolu olan Erik yaz aylarının meyvasıdır. Baharda çiçek açan eriğin ağacı 7 metreyi bulmaktadır. Dünya üzerinde 2000 e yakın çeşidi bulunan eriğin ülkemizde de 200 çeşidi bulunmaktadır.

Nemli toprağı sever Anadolu’nun bir çok yerinde yetişir. Çekirdekten yetişen erik ağacı 5-6 yaşına geldiğinde meyva vermeye başlar. Eriğin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Çakal eriği, Papaz eriği, japon eriği, can eriği, Yaza doğru türbe eriği, mürdüm, bardak eriği çeşitleri vardır.

Taze olarak tüketilen eriğin kurutulmuş halde de marmeletı, kompostosu yapılır. Bol miktarda B vitamini içeren erik magnezyum, fosfor ve çok şeker yönünden de zengindir.

Eriğin Faydaları

Kan yapıcı özelliği olduğu söylenen eriğin karaciğeri güçlendirdiği, kan yapıcı, iştah açıcı, beyin yorgunluklarına, sinirleri kuvvetlendirici, böbrek rahatsızlıklarında önleyici rölü olduğu, kalbe güç verdiği, kadınların adet problemlerinde olumlu rol aldığı bilinmektedir.

Kabızlığın giderilmesinde bağırsakları çalıştıracağı için eriğin komposto halinde tüketilmesi önerilmektedir.
Erik yaprakları kaynatılarak suyu ile gargara yapılması bademcik, ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde etken rol oynamasıyla bilinmektedir.

Kuru erik, bol miktarda A vitamini içerdiği için cilt bakımında kullanılabileceği öneriler arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here