Genel Kültür

Eski Metal Paralar Nasıl Temizlenir

Günlük kullandığımız ya da antika paralar olsun zamanla pas tutmaya başlanarak kirlenir. Madeni paralarınızı eski parlaklığına ulaştırarak temizlemek isterseniz pratik yöntemlerden birini kullanmalısınız. Madeni paraları nasıl temizleyeceğinizi az çok öğrendiğinizde temiz paralarınız olacak. Atmanıza gerek kalmadan gelecek nesiller için saklayabilirsiniz.

Madeni ve değerli antika paralarınızı saklamak ve değerlendirme istiyorsanız temizleyerek kirliliğinden kurtarmalısınız. Hobi olarak koleksiyonu olan kişilerde severek biriktirdiği madeni paraların parlaklığını görerek iyi hissedebilirler.

Kirli ve paslanmış madeni paralar nasıl temizlenir?
Madeni paraları temizlemek için uygulayacağınız basit yöntemler paralarınızın eski parlaklığına ulaşmasını sağlayacaktır. Mücevher ve metal temizleyicisini madeni paralara uyguladığınızda aşındırarak zarar verebilir. Yumuşak bez yardımıyla temizliğini yapmanız yüzeyine zarar gelmesini önler. Su ve sabunla yıkayarak kirin büyük ölçüde çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Madeni paranızın üstüne soğuk su tutarak kir ve tozdan kurtulursunuz.

Sabunlu ılık suda bekleterek lekelerin yumuşamasını bekleyin. Paraları teker teker bezle ovalayarak kirden kurtulun. Bozuk paraların çizilmemesi için sert cisimler kullanmayın.

Çok kirli madeni paraları sirke içerisinde bir süre bekletmek üzerindeki kirleri yumuşatır. Bir müddet sonra bez ile silerek kirden kurtulursunuz.

Yumuşak bir havluyla madeni paralarınızı kurulayarak temizliklerini sonlandırabilirsiniz.

eski para

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu