Et Benleri Neden Oluşur

Genellikle ergenlik döneminde ve 40 yaşından sonra çıkan, vücuda rengini veren melanin hormonunun vücuda farklı oranda dağılması sonucu oluşan et parçalarıdır. Et Benleri ortaya çıkmasında birçok sebep vardır.

Et Benleri Neden Oluşur?

Hormonal hastalıklar, stres, vücut direncinin ani düşmesi, hamilelik, menopoz, ani kilo alma ve kilo verme durumlarında et benleri ortaya çıkmasına neden olur.

Et Benleri Vücudun Hangi Bölgesinde Çıkar?

Vücudun her yerinde çıkabilir. Fakat genellikle koltuk altı, boyun, göğüs, yüz, burun bölgesinde daha fazla görülür.

Et Benleri Zararlı mı?

Genellikle zararlı değildir. Her ihtimale karşı et benleri takip edilmeli ve cilt kanseri riski hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bu benler vücuda yaygınsa hormon bozukluğu araştırılmalıdır.

Et Benleri Tedavisi

Et benlerini çekerek koparmak çok sakıncalıdır. Tedavide en sık kullanılan yöntem et beninin olduğu yerin uyuşturulup kesilmesi yöntemidir. Bu işlemi uzman kişilerin yapması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Et Benleri çok büyükse ameliyat ile geniş bir bölgeye müdahale yapılır ve işlem sonunda bölgeye dikiş atılır. Bu yöntem vücutta iz bırakması nedeniyle çok fazla tercih edilmez.

Radyo dalgaları kullanılarak tedavi mümkün. Bu tedavi yönteminde radyo dalgalarının ısıya dönüşmesiyle et benleri yok edilir.

Katerizasyon yöntemi: Tüm bölgelerde uygulanabilen ve %90 oranında başarılı bir yöntemdir. Vücutta belirgin bir iz bırakmaması nedeniyle çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Kriyoterapi yöntemi: Bu tedavide eksi 60 dereceye kadar dondurulan et benleri koparılır. Bu yöntem çok kullanılmaz. Bunun nedeni et beninin çevresindeki sağlam dokuların donarak zarar görmesidir.

Lazer yöntemi: Küçük et benlerinin yok edilmesi yöntemidir. Fakat diğer yöntemlere nazaran tercih edilmeyen bir tedavidir.

Tedavide unutulmaması gereken en önemli nokta, yukarıda saydığımız yöntemlerin uzman kişiler tarafından uygulanması gerektiğidir. Aksi takdirde tedavi olmak isterken daha kötü sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here