Et Nasıl Saklanır

Kurban bayramının yaklaşması sebebi ile bayanların bu ara en fazla ilgilendiği konu etlerin nasıl saklanacağı olmuştur. Bilindiği gibi hayvansal gıdaların çabuk bozulma gibi bir özelliği vardır. Etleri nasıl muhafaza etmemiz gerektiği hakkında bazı bilgiler vereceğim. Doğru zamanda saklanmazsa etlerde yeşillenme görülebilir.

Buzluktaki Etler Nasıl Kullanılır

Dondurulmuş etleri çözdürüp daha sonrasında aynı etin tekrar donması et üzerinde birçok bakterinin üremesine sebep olmaktadır. Bu nedenle çözülen etleri tüketmeli ve kurban etlerini buzdolabı poşetlerine bölerek saklamak daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda kurban etlerinin bekletilmesi hemen buzluğa atılmaması bir başka önemli noktadır. Kurban etinin sıcağı sıcağına buzluğa koyulması eti sertleştirecek ve lastik kıvamına getirecektir.

Etlerin Saklanmasında Sıcaklığın Önemi

Kurban etlerini öncelikle güneş görmeyen bir alanda hava alacağı bir şekilde etlerin oda ısısına denk olması beklenir. Sonrasın da ise etler buzdolabına kaldırılabilir. Bu süre zarfı 4 – 5 saat civarındadır. Kurbanlık etlerin henüz oda sıcaklığına indirgemeden direk buzdolabına koymak etlerin havasız kalması sebebi ile yeşillenmesine ve kokmasına neden olur. Etin bu kısımlarını mutlaka atmalı, tüketmemeliyiz. Etlerin direk buzdolabına konması aynı zamanda lezzet kaybına sebep verir.

Etler İçin Sos Hazırlama

Etlere lezzet vermek ve etlerin sulanmasını sağlamak için yapılır. Çeşitli baharatlar ile, meyve aromaları ile tatlandırılabilir. Sos hazırlarken dikkat edilecek en önemli ayrıntı tuz kullanılmamasıdır. Çünkü etin erken zamanda tuz ile karşılaşması etin sertleşmesine, kendisini bırakmasına sebep olur. Tuzu kullanmanın en doğru zamanı et piştikten sonradır.

Eti Pişirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Etlerin daha yumuşak daha lezzetli olmasını etin marine edilmesi sağlar. Aynı zamanda eti pişirmeden önce dinlendirme eti daha lezzetli yapacaktır. Izgara, haşlama, sote, fırın kısaca eti nasıl pişirirseniz pişirin başlangıçta mühürlemek ayrıca lezzet verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here