Et Yemeği Pişirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Etin hem besin değerini hem de lezzetini koruması için bazı öneriler gerekebilir. Yumuşak bir etin sırrı mühürlenmesidir. Bu mühürleme işlemi etin işlem yapılmadan önce kızgın bir tavada ön pişirilmesi işlemidir. Eğer etlerinizi mühürlediyseniz o zaman etlerinizin suyu kaybolmaz. Böylece yumuşak ve lezzetli etler meydana gelir.

ET YEMEĞİ PİŞİRİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

– Öncelikle satın alınacak etin rengi çok önemlidir.

– Ağırlaşmış kokular veya ilaç gibi kokuların olmamasına dikkat edilmelidir

– Etleri pişirmeden önce daha lezzetli olması için marina edebilirsiniz(Zeytinyağı, yoğurt, baharat gibi)

– Haşlayacağınız eti doğrudan suya atmadan sıcak suya atmanızda fayda vardır.

– Eti pişirdikten sonra tuzlamanız gerekmektedir.

– Tuzlanan et yüksek ateşe koyulduğu zaman karamelize olup suyunu kaybetmeden lezzetine kavuşur.

– Eğer ızgara halinde pişirdiyseniz etleri sık sık çevirmeyiniz. Ayrıca etleri  çatalla değil maşa ile çeviriniz.

– Eğer kavurma yapacaksanız önceden ısıttığınız ete kendi iç yağını koymalısınız.

– Kavurma yapacağınız eti 8 dakika pişirdikten sonra bir büyün soğan koyup lezzetlendirebilirsiniz.

– Etleri haşlama yapmaya karar verirseniz en önemli ayrıntı  tencereye ekleyeceğiniz suyun sıcak olmasıdır. Etleri düdüklü tencerede veya tavada yumuşayınca da kadar pişirmelisiniz

-Etinizin yumuşak olmasını istiyorsanız sirke koyabilirsiniz. Hızlı pişmesini istiyorsanız da limon katmalısınız.

– Etleri fırında yapacaksanız en önemli etken önceden ısınmış olan fırındır. Fırınınızı önceden 180 dereceye ayarlamanızda fayda vardır.

– Etleri tava da yapacaksanız eti tavaya yerleştirmeden önce iyice tavayı ısıtmanız gerekmektedir.

– Tavada ince et pişirseniz kuruyabilir bu yüzden etin inceliği oldukça önemlidir. ET dilimlenirken 1,5 cm’den ince dilimlenmiş olmamasına dikkat edilmelidir.

Pişirdiğiniz etlerin üzerine tereyağı sürebilirsiniz. Etlerinizi bol yağda pişirseniz sindirilmesi esnasında zorlanabilirsiniz. Bu yüzden etlerin üzerine zeytinyağı sürüp daha sonra pişirmek sindirimi kolaylaştıracaktır. Yağsız kapları pişirmek için en ideal kap düdüklü tenceredir. Bu kapta pişirdiğiniz etler hem lezzetli hem de yumuşak olur.

Etlerin pişme sıcaklığından bahsedecek olursak orta ya da ortanın altında sıcaklık tercih edilmelidir. Pişirirken mutlaka tencerenin kapağını kapatın. Diğer bölgelere göre etin sert olan kısımları yani boyun bacak kol gibi kısımlardan kıyma yapımına, orta sertlikte olan kısımlardan(göğüs, but gibi) ise suda pişirmede kullanılmalıdır.

Yumuşak sırt etleri ise ızgaraya uygundur. Böylelikle etin bulunduğu bölgeye göre eti pişirebilirsiniz. ET yemekleri çok sıkışık halde pişirilmemelidir. Sıkışık pişirilen etler daha fazla su salacaktır. Bu yüzden etin pişmesindeki önemli hususlardan biride ette bulunan suyun dışarıya çıkarılmamasıdır. Pişme esnasında etler çatal gibi malzemelerle delinmemelidir. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here