Genel Kültür

Etin Buzu Nasıl Çözülür

Besinlerin ev ortamında uzun süre tazeliğinin korunarak saklanması için dondurulması gerekir. Dondurulan yiyeceklerin çözülmesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Kimisi kalorifer peteği üzerine koyar, kimisi sıcak suda bekleterek donmuş yiyeceğin çözülmesini bekler.

Dondurulmuş etin çözülmesi için en sağlıklı yöntem buzdolabında tutulmasıdır. Üst kattan çıkardığınız donmuş eti aşağıya indirin bir süre bekledikten sonra yavaşça buzlarının çözüldüğünü fark edeceksiniz. Dondurulmuş etin büyüklüğüne bağlı olarak en az 2-3 saat içinde çözüme gerçekleşir. Yemek yapmadan önce et 5-6 saat önceden çıkartılarak bekletilmesi gerekir. Hızlı çözülme gerçekleşmesi için dolaptan çıkartarak mutfak masasının üzerinde bekletebilirsiniz. Sıcak su uygulaması yapmanız etin besleyici değerini bozacaktır. Çözdürme işlemi sırasında sıcaklık artışı fazla olmaması ette bakteri üremesini de önler.

etHızlı şekilde çözülmesini istiyorsanız mikrodalga fırınlardan yararlanılabilir. Mikrodalga fırınlar aynı zamanda çözücüdür. Dondurulmuş gıdalar programını kullanarak etlerin daha kısa sürede çözülmesini sağlamanız mümkündür.

Hava almayacak şekilde ambalaj içine koyarak soğuk su içerisinde koyarak yavaşça çözülmesi de sağlanır. Bu yöntemle beraber etin içerisinde bulunan değerlerde korunur. Kısa sürede sağlıklı şekilde çözülmüş olacaktır. Etimizi suyun içinde bekletirsek su çekecektir, öncelikle bir poşetin içine koyacaz ardından ılık bir suda bekletilmesi gerekir su sıcak olursa et pişer dikkatli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu