Evde Pul Biber Nasıl Yapılır

Türk mutfağındaki birçok yemek tarifi pul biber ile lezzet kazanmaktadır. Piyasadaki pul biberlerin katkı malzemesi içermesi nedeniyle, tüketiciler ev ortamında pul biber yapmanın yollarını aramaktadır. Doğru seçilen malzemelerle oldukça kolay bir şekilde ev ortamında pul biber hazırlamak mümkündür.

Pul Biber Yapılırken Hangi Tür Biber Tercih Edilir

Yapılacak pul biberin acı olması istenirse, halk arasında cin biberi olarak adlandırılan ufak kırmızı süs biberleri kullanılır. Acısız pul biber yapımında ise dolmalık kırmızıbiber kullanılmaktadır. Arzuya göre az acılı pul biber elde etmek için iki türün karışımı kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken başka bir detay ise biberler ile uğraşılırken mutlaka eldiven takmaktır. Ellerde uzun süre yakıcı etki bırakan biberin özü, temas sırasında gözlere de bulaşabilmektedir.

Biberler Nasıl Kurutulur

Seçilen biberleri kurutma işlemi güneş altında yapılabileceği gibi fırında da gerçekleştirilebilir. Acı olan süs biberler yıkanıp temizlendikten sonra bir ipe sıralanarak güneş gören bir yere asılır. Dikkat edilmesi gereken püf nokta, biberler hava alacak şekilde aralarında boşluk bırakmaktır. Güneşte kurutma işlemi ipe dizme yöntemi dışında bir masa üzerine serilerek de yapılabilmektedir. Tatlı olan dolmalık kırmızıbiberler de aynı yöntemle kurutulabilir. Fırında, kurutma işlemi daha hızlı gerçekleşeceği için küf oluşma ihtimali önlenir. Fırında kurutma yöntemi tercih edilecekse, 100 dereceye ayarlanan fırında, biberler yaklaşık üç saat kadar bekletilir.

Pul Biberin Yapılışı

Kurutma işlemi bittikten sonra, kurutulmuş biberler blender kullanılarak öğütülür. İstenilen acılık oranını elde etmek için iki tür biberden arzu edilen miktarda kullanılarak bir karışım hazırlanır. Hazırlanan bir kilo pul bibere iki yemek kaşığı öğütülmüş kaya tuzu ve iki yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek iyice karıştırılır. Kapalı bir kapta muhafaza edilerek yemeklerde afiyetle tüketilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here