Genel Kültür

F Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Hayvan türleri dünyamızda biyolojik çeşitlilik göstermektedir. Genetik ve kalıtım olarak türleri her geçen gün artmaktadır. Hayvan türleri ekosisteme göre belirli bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Her canlı her ortama uyum sağlayamadığı için her yerde görülmezler. F harfi ile başlayan hayvanlar aşağıda verilmiştir.

Fare: Kemiriciler grubunda olan hayvan türüdür. Çok hızlı hareket edebilen, tek seferde birçok doğum yapabilen hayvanlardır. Bütün yeryüzüne yayılmışlardır. Genelde ılıman iklimi severler. Tahıl, kök, meyve, ot, böcek, peynir gibi yiyeceklerle beslenirler. Genetik yapıları insanların yapılarına çok benzerler.
fare 1

Fil: Filgiller ailesinin üyesidir. Hortumlu ve memeli hayvanlardır. Boyutları bakımından oldukça büyük ve 7 ton ağırlığa ulaşabiliyorlar. Fillerin dikkat çekici özelliklerinden biri hortumlarını istedikleri gibi kullanabiliyor olmalarıdır. Su içmek için ve ağaçlardaki yaprakları koparmak için hortumlarını kullanırlar. Doğrudan bir şeyler yiyemezler. Afrika fillerinin kulakları çok daha büyük, Asya fillerinin kulakları daha küçüktür.
fil

Fizalya: Fizalya denizlerde yaşayan hidrozondur. Küçük balıklarla beslenen canlılardır. İplikleri sarkan duyu organlarını kullanırlar. İplikleri 4 metreye kadar uzayabilir. İpliklerini kollar gibi kullanırlar. Fizalya tek hayvan gibi görünmesine rağmen toplu halde yaşarlar. Atlantik okyanusu, Büyük Okyanus, Karayipler ve Sargasso Denizinde yaşarlar.
fizalya

Flamingo: Flamingolar, flamingogiller ailesinin üyesidir. İnce uzun bacaklara sahiplerdir. Tüyleri kırmızı renk noktaları ile ayırt edilirler. Yedikleri yiyeceklere göre karotin miktarı değişkenlik gösterir. 1-5 metre uzunluğa ulaşırlar. Güney Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika kıtalarında yaşarlar. Gagası beslenmesi için uygun şekle sahiptir.
flamingo

Fok: Fogller ya da denizköpeğigiller ailesine üyedirler. Etçil canlılar olduklarından dolayı küçük deniz canlıları ile beslenirler. Tropik denizlerde az türleri bulunur. Türkiye’de rastlanan cinsleri Akdeniz foku’dur.
fok 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu