Okul

Fatih Sultan Mehmet Tüm İnsanlığı Neden Bir İmparatorluk Çatısı Altında Toplamak İstemiş Olabilir

Fatih Sultan Mehmet, bir çok kıtaya hükmeden hükümdar olmuştur. Tüm insanlığı tek çatı altında toplamak en büyük hayaliydi. Türkler İslamiyet’i kabul etmelerinden sonra tek tanrılı dine geçiş yapmışlardır. İmparatorluğun kendisine Tanrı tarafından verildiği inancına kapılmıştır. Tüm dünyaya İslamiyet’i ve hükümdarlığını yaymak için insanlığı tek çatı altında toplaması gerekmekteydi. Yeni fetihler düzenleyerek yeni topraklar üzerinde hakimiyet kurmak istemiştir.

İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet, İslam dünyasının desteğini arkasına almıştır. Hz. Muhammed’in vaat ettiği o şanslı komutan olduğuna inanmıştır. Dünya genelinde yapacağı fetihler ile tüm ulusları tek çatı altında toplamayı istemiştir. Bir çok sefer yapmasına rağmen hayallerini gerçekleştiremeyeceğini anlamıştır. İmparatorluğun kıtalara hükmedeceğini, tüm insanlığı yöneteceği düşüncesindeydi. Türklerin tarihinden gelen Kut inancını İslam dininde devam ettirmek istemiştir. Tanrıdan aldığı yönetme gücü ile tüm dünyayı yönetmeyi hedefleyen lider hayali vardı.

İmparatorluk çatısı altında Türk uluslarını ve tüm ulusları toplamak istedi. Bunun sebebi Kut anlayışı altında yönetme yetkisinde yatmaktadır.

fatih sultan mehmet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu