Fazla Güneşlenmenin Zararları

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatil sezonu da başlamış bulunuyor. Gidecek fırsatı yaratan herkes elinden geldiğince hızlı şekilde sahillere akın ediyor. Kışın yorgunluğu, stresi adeta güneşle ve denizle akıtılmaya çalışılıyor. Sabahtan deniz kenarına iniliyor, akşama kadar, ara ara denize girilerek ara verilse de genelde güneşe maruz kalınıyor. D vitamini ve güneşlenmenin ilişkili olduğunu ve beraberce kemik gelişimi üzerinde etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat hepimizin bilmediği bir şey var fazla güneşlenmenin zararlı olduğu.

Güneşin faydalı olduğunu elbette kabul etmek gerekir ancak her şeyde olduğu gibi güneşlenmenin de fazlası zararlıdır. Güneş ışınları artık eskisi kadar masum değiller çünkü yaydığı UV ışın miktarı gün geçtikçe artmakta. Bunda temel sebep elbette insanoğlu; şayet bizler çevremiz konusunda daha hassas olup seralar kurmasaydık, çöpleri yerlere fırlatmasaydık, ağaçları kesmeseydik küresel ısınma diye bir olguyla hiç karşılaşmamış olacaktık, ozon tabakasında açtığımız kocaman delikler var olmayacaktı, böylece UV ışınlarına bu kadar maruz kalmayacaktık.

Güneşlenmenin zararları diye bahsedebiliyorsak eğer, bunun sebebi güneşin normalde de gönderdiği zararlı ışınları filtreleyen ozona hasar vermiş olmamızdır. Aslına bakarsanız kendi elimizle yarattığımız canavardan şimdi de kaçınmaya, güneş kremleriyle korunmaya çalışıyoruz.

Güneşlenme konusunda belli başlı kurallara uyarsak zararları bir nebze azaltabiliriz. Bunlardan ilki yüksek faktörlü – tercihen elli faktör- güneş koruyucu krem kullanmaktır. Güneşlenmenin zararlarını oldukça azaltan bu koruyucular, güneşe çıkmadan yaklaşık yirmi dakika önce sürülmelidir ki emilebilsin. Bunun dışında bir diğer önemli kural ise güneşleneceğiniz saatlerdir; uzmanlara göre güneşlenme için uygun saat aralığı sabah on bir ile akşam dört arasıdır, bu sayede ışınların yeryüzüne dik geldiği saatlerde güneşe çıkmayarak büyük ölçüde korunmuş oluruz.

Güneşlenme ile ilgili bu konularda dikkatli olunduğu sürece UV ışınlarının zararları ekarte edilebilir, bu sayede korkulan cilt kanseri tehlikesi de azaltılmış olur. Unutulmamalıdır ki fazla güneşlenmenin doğuracağı sonuçlar kanser gibi zorlu hastalıklara yol açabilir, bu yüzden mümkün olduğunca dikkatli olunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here