Fazla Kilonun Zararları

Günümüzde organik olmayan meyve ve sebzelerin artmasıyla beraber normalin üzerinde kilo artışları oluşmaktadır. Bununla beraber genetik problemler, düzensiz beslenme ve spor yapmama gibi sebepler de fazla kilo artışına sebep olur. Bu fazla kilolar, estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü yaratırken aynı zamanda sağlığımız açısından da çok ciddi problemlere sebep olurlar.

Fazla kilonun zararlarından biri, halk arasında da bilinen adıyla şeker hastalığıdır (diyabet) . Fazla kilo almak, kandaki şeker seviyesini düzensizleştirmektedir. Bu da şeker hastalığına yol açmaktadır. Fazla kilonun diğer zararı ise, yüksek tansiyon oluşumudur. Yüksek tansiyon da kalp krizi ve damar hastalıklarına sebep olabilir. Bunun yanı sıra fazla kilo alımı kolesterolün de yükselmesine sebep olmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre fazla kilolu olan kişilerde şeker, tansiyon, kolesterol, kalp ve damar hastalıkları oranı normal kiloda olan kişilerden daha fazladır. Ayrıca fazla kilolu olan kişilerde eklem ve kemik hastalıkları (artroz, osteoporoz, kireçlenme, bel ağrıları, gut) daha sık görülür.

Fazla kilo almanın diğer bir zararı ise, günümüzde çok sık görülen bir hastalık türü olan kanserin, fazla kilolu olan kişilerde daha sık ortaya çıkmasıdır. Kadınlarda özellikle meme kanseri ve rahim kanseri riskini arttırırken erkeklerde ise özellikle prostat kanseri ve kolon kanserine sebep olmaktadır. Bunların yanında, kalın bağırsak kanseri, rektum kanseri, safra kesesi kanseri, böbrek kanseri gibi hastalıkların gelişmesinde önemli bir etkendir. Fazla kilolu kişilerde çok sık görülen bir diğer hastalık ise uyku apnesidir. Fazla kilolu kişilerde daha sık görülen bu hastalık, kişinin uykusunda rahat nefes alamamasına, derin nefeslerde tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu da horlamalara sebep olacağı için hem kişinin rahat bir uyku uyuyamamasına hem de çevresine rahatsızlık vermesine sebep olur. Fazla kilo ayrıca kadınlarda adet düzensizlikleri, polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklara sebep olurken erkeklerde de cinsel iktidarda azalma meydana getirir. Bu rahatsızlıkların yanı sıra, fazla kilo kişilerde psikolojik sorunlara da yol açabilir, ayrıca kişide özgüven eksikliğine de sebep olur.

Fazla kilolu kişiler sosyal ortamlardan uzaklaşıp, antisosyal bir bireye dönüşürler. Dış görüntülerinden utanıp çevrelerinden uzaklaşırlar, sürekli büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalırlar. Fazla kilonun sebep olduğu bu zararlara maruz kalmamak için, profesyonel bir yardım alarak diyet uygulanmalı, düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinilmeli ve düzenli olarak spor yapılmalıdır. Bu sayede bu hastalıkların riski azaltılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here