Sorular Cevaplar

Fındık Nerede Yetişir

Kuruyemiş mamullerinden olan fındık haylice sevilmektedir. Sağlık açısından bol miktarda vitamin, demir, magnezyum gibi mineralleri barındırmaktadır. Uzmanlar günlük bir avuç fındığın ömrü uzattığını sağlıklı yaşamın sırrı olduğunu söylüyor. İnsanlar tarafından hayli sevilen fındık hangi bölgemizde yetiştiriliyor öğrenelim.

Fındık yetiştiriciliği en çok Karadeniz bölgesinde yapılır. İklim şartlarına göre Karadeniz ikliminin hakim olduğu yerlere fındıktan bol miktarda verim alınmaktadır. Tarımı Doğu Karadeniz’de Ordu, Giresun, Trabzon kesimlerinde yapılır. Ayrıca Batı Karadeniz bölgesi olan İzmit’in Körfez civarlarında az miktarda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bol yağışın olduğu ve iklimlerin düzenli geçtiği bölgelerde yetiştirilmeye elverişlidir.

Fındık yetiştiriciliğinde ülkemiz ilk sırada yer almaktadır. Dünya da en çok fındık Türkiye’de üretilir. İlk sırada yer alması ihracatı arttırmıştır. Karadeniz fındığı dünyanın dört bir yanına ulaştırılmaktadır. Ülkemiz dışında fındık üretiminde bulunan diğer ülkeler Yunanistan, Gürcistan, İspanya, Fransa, Azerbaycan, İtalya, ABD, Hollanda, Çin, Rusya’da yetiştirilir. Ülkemizde fındık yetiştiriciliği diğer ülkelere göre kat kat daha fazladır. Ordu bölgesinde yetiştirilen fındık diğer ülkelere göre 3 kat daha fazla üretilir.

kabuklu fındık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu