Dini Bilgiler

Fitre Kimlere Verilmez

Diğer ismi fıtır sadakası olan fitre ramazan ayına yetişen ve maddi durumu yerinde olan Müslümanların ihtiyaç sahiplerine verdikleri yardımdır. Fitre vermek orucun kabul edilmesine ve günahlardan kurtulmaya vesile olarak kabul edilmiştir. Fitre bayram sabahına kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. Böylece en azından ramazan ayının vesilesiyle toplumda zengin fakir ayrımı kalmayacaktır. Fitrenin amacı oruçla birlikte ihtiyaç sahipleriyle kurulan empatinin tamamlanması ve ramazandan sonra da onlara sahip çıkmak için bir başlangıç yapmaktır.

Fitre Kimlere Verilmez?
Fitre, ihtiyaç sahibi olsalar bile bazı kişilere verilmez. Anneye, babaya, büyük annelere ve büyük babalara, çocuklara ve torunlara fitre verilmez. Çünkü bunlar zaten evde hakkı bulunan kimselerdir. Bunlara fitre verilmesi onları aileden uzak görmeye sebep olacağından dinimiz aile bireyleri sayılacak kişilere fitre verilmesini uygun bulmamıştır.

Fitre Kimlere Verilebilir?
Fitre bir ya da birkaç yoksula birden verilebilir. fitre verilecek kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olmasına dikkat edilmelidir. Yukarıda belirtilen aile bireylerinin dışındaki akrabalara fitre verilebilir.
Fitrenin Önemi Nedir?

Dini bir gereklilik olarak kabul edilerek verilen fitre, toplum arasındaki yardımlaşma duygusunu da geliştirmektedir. Böylelikle, toplum birbirine daha çok bağlanır ve zengin ile fakir arasında önemli bir bağ kurulmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu