Okul

Fotosentez Canlılar İçin Önemi Kısaca

Canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyaçları vardır. Oksijen soluyup ardından karbondioksit dışarıya verirler. Canlıların solunum yaparken ortaya çıkan karbondioksit döngüye ihtiyaç duyar. Döngü olmasaydı eğer canlılar gerekli olan oksijeni bulamazlardı. Doğadaki bitki ve ağaçlar fotosentez yaparak kendileri için besin üretirken karbondioksiti emerek oksijen salımı yaparlar. Böylece atmosferde bol miktarda oksijen bulunarak yaşamımızı devam ettiririz.

Karbondioksitin her geçen gün artması ile birlikte havanın ısınmasına neden olur, hava sıcaklığı fotosentezin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan oksijenin havanın sıcaklığını dengede tutmaktadır.

Güneş ışınları fotosentez için önemlidir. Bitkiler reaksiyonlarda bu enerjiyi kullanarak gelişimlerini sağladıkları gibi oksijen üretmelerine yardımcı olurlar. Fotosentez insan hayati için büyük önem taşıdığını öğrenmiş olduk olmasaydı oksijen olmadığı gibi havadaki zararlı gazlar her geçen gün artacaktı. Zehirlenmelere neden olarak canlılar oksijen yetersizliğinden etkileneceklerdi.

Fotosentezin önemi şunlardır:
Oksijen ve karbondioksit döngüsünü oluşturur.
Doğadaki denge ve canlı yaşamlarını korur.
Enerji döngüsü sayesinde bitkiler beslenir.
Su döngüsünün gerçekleşmesi sağlanır.
Atmosfer olaylarının gerçekleşmesi sağlanır.
İklim ve hava olaylarını oluşturur.

fotosentez
fotosentez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu