Okul

Galileo Galilei Kimdir, Neyi Bulmuştur

Galileo Galilei, modern fiziğin ve astronominin ışığı olarak biliniyor 15 Şubat 1564 – 8 Ocak 1642 tarihleri arasında çalışmaları ile gökbilimine yön vermiştir. İtalyan’ın Pisa kentinde doğdu tıp alanında eğitim aldı matematik ve felsefe yönünde ilgisi arttı. Genç yaşında Matematik Profesörü olup basit teleskoptan ilham alarak uzay hakkında çalışmalarda bulundu.

Vatikan kilisesi tarafından güneş merkezli evreni benimsemesinden dolayı iki kere yargılanıp serbest bırakıldı. 1632 yılında yazdığı kitap yüzünden ömür boyu ev hapsine çarptırılmıştır.

Galileo Galilei İcatları

1) Teleskop
Basit teleskoplardan ilham alarak uzağı daha yakından görmek için büyük mercekler kullanarak güçlü teleskopu icat etti. 1609 yılında icadı olan teleskopla gökbiliminde önemli gözlemler gerçekleştirildi Ay’ın kraterleri ilk kez görünmüştür.

2) Jupiter’in Uyduları
7 Ocak 1610 tarihinde kendisinin icat ettiği teleskop yardımı ile Jupiter’in etrafında 3 küçük parlak yıldızı görerek şaşırdı diğer arka yüzünde daha çok yıldızların olduğunu görmesi uydularının keşfine neden oldu.

3) Mikroskop
Teleskoptan ihlam alarak çalışmalarını daha detaylı inceleyebilmesi için mikroskop’u icat etmiştir.

4) Termoskop
Sıcak ve soğuğu ölçmek için 1597 yılında alet icat etti. Ad babası olarak bilinir Termoskop adı verildi. İnce uzun tüp olan, alt kısmı yuvarlak top şeklindedir. Tüpün alt kısmına gelen sıcaklık su seviyesinin yükselmesini sağlayarak sıcaklık ve soğukluk ölçülüyor.

5) Su Pompalama Makinesi
Su makinesini icat edip patentini almıştır. İcat ettiği pratik kullanışlı su makinesi ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bahçe, toprak gibi alanları sulamak için pompa yardımı ile kullanılırdı.

galileo galilei
galileo galilei

22 Yorumlar

  1. Ben çok beğendim. Süper bir site.😉😉😉😉😉😉😉😉😯😯😯😐😐😐😑😑😑😕😕😤😤😤😣😮😴😢😡😬😠☺😊😀😁😂😃😄😅😆😇😈👵👴👩👨👧👫👬👭👥👤👮👷💁👩😃😂👴👢👔👕👚🐏🐑🐰🐇🗼🗽🏪🏫♒♊♋♓

    1. Saçma dediğin kitap sayesinde bugün astronomi dallarının çoğuyla ilgili bişeyler biliyosun

      1. Adam virgulini kullanmayı unutmuş . sizde keşke 2 kere okuyup beyninizle cevap verseymissiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu