Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Gebelikte diyet programı pek fazla tavsiye edilen bir durum değildir. Yapılması gereken, hamilelik düşünen bireyin, gebe kalmadan önce diyet ve egzersiz ile ideal kilosuna ulaşmasıdır. Fazla kilo ile hamile kalınlığında süreç zorlaşabilir, çeşitli sıkıntılar yaşanabilir.

Gebeliğe fazla kilolar ile başlamak

Gebeliğe, isteyerek veya istemeyerek fazla kilo ile hamile kalındığı zaman mutlaka doktorumuzun yönlendirmesi ile bir diyetisyene başvurmamız gerekir. Hamileyken bilinçsizce yapılan ağır egzersiz ve diyet ile bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin karşılanmamasına sebep olur. Bu durumda bebekte çeşitli gelişim bozuklukları ve hastalıklar gözlenebilir. Bu durumdan dolayı gebelikte aşırı kalorili yiyecekler asgari şekilde tüketilmelidir. Kilo kontrolünü sağlamak için kadın doğum uzmanı ile hareket etmek gerekmektedir. Gebelik boyunca alınması gereken kilo hamile olan bireyin boyuna ve kilosuna göre farklılık gösterir. Ancak uzmanlar tarafından belirlenen Aralık 9-12 kilo aralığıdır. Hamileliğin başında zayıf olan anneler için bu Aralık 15-17 arasında değişmektedir.

Gebelik sırasında fazla kilo alan bireylerde görülen riskler;

Fazla kilo ile hamile kalan anneler 5-7 kilo arasında kilo almalıdır. Kilosu olması gerekenden fazla olan anne adaylarında; diyabet ve yüksek tansiyon riski daha yüksektir. Bebeğin kontrolünde ultrason değerlendirmesi zorlaşabilir. Karında bulunan yağ tabakası fazla olduğu içi, amniyosentez gereken durumlarda bu işlem yapılması zorlaşır. Anne obez olduğu zaman doğum zorlaşır ve bebek ilerleyen yaşlarda obez olma riski taşır. Aynı zamanda aşırı kilolu olan anne adayını düşük yapma riski de yüksektir.

Gebelikte beslenme;

Gebelikte dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Tek taraflı beslenme olmamalıdır. Gerektiği kadar yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller alınmalıdır. Gebelikte normal insanlara göre 300 kilokalori fazla alınabilir. Normal insan 2000 kilokalori alıyorsa, gebe olan birey 2300 kilokalori alabilir. Düzenli beslenme ile ek olarak demir ilacı ve gebelik ilk aylarında folik asit alınması önemidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here