Gece Uykusunun Önemi

Gece uykusu, gündüz vakti uykusundan daha önemlidir. Vücudumuzun dinlenmesi ve gerekli olan hormonların salgılanması 11 ila 3 arasında olmaktadır. Gece vaktinde vücut dinlenmede olarak uyuyor olması gereklidir. Gece uykusunda kişiler ruhsal olarak rahatsızlıklara karşı bağışıklık kazanarak kendilerini korumaya alırlar. Gece uykusu alınmaması ile psikolojik bozukluk, depresyon, tikler, stres, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Uyku saatine göre hayatınızı ayarlamalısınız, erken yatmak erken kalkmak günlük vücudumuzdan en iyi şekilde faydalanmamızı sağlamaktadır. Gece uykusunda ortam sessiz ve karanlık olmasına özen gösterilmelidir. Ses çıkartacak olan televizyon, radyo veya bilgisayar sesi dahi rahatsız edebilir. Ruhsal olarak kendimizi kötü hissetmemek adına bunlara dikkat etmeliyiz.

Gece uykusunda odamız mutlaka daha önceden havalandırılmalıdır. Bol oksijenli ortamda uyumak, uykumuzun bölünmesini ve dinlenmiş olarak uyanmamızı sağlar.

Gece uykusuz kalan kişiler uykusuz kalmayarak bir sonraki gün gece uyumaları gerekir.

Uyumadan önce bedenimiz hafif ve çalışmaması gerekir, 2 saat önce bir şeyler yemekten sakınınız.

Uyumadan önce ışık duş almak vücudun dinlenmesini sağlar, bedeni negatif yüklerden kurtararak rahatlamamızı sağlamaktadır.

Uykusuzluk sorunu yaşanıyorsa eğer doktora gözükülmeli ve sorunların giderilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here