Sorular Cevaplar

Geçmişten Günümüze Kullanılan Ses Teknolojileri Nelerdir

Ses teknolojileri geçmişten günümüze gelişim göstermiştir. Teknolojinin gelişmesi bir çok alanda değişimi beraberinde getirmiştir. Ses bir ortamda yayılması için maddesel özelliklere ihtiyaç duyar. Bulunduğu ortamda katı, sıvı ve gaz halde maddenin bulunması dalgalar halinde yayılır. Titreşime ihtiyaç duyan ses tanecikleri maddeleri titreştirerek uzak mesafelere ulaşabilir. Düzenli tanecikleri olan katılarda ses çok daha hızlı yayılır.

Teknolojinin getirdiği yeniliklerden biri ses teknolojisinin gelişmesi, beraberinde getirdiği yenilikler yeni araç ve gereçlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Elektriğin keşfi ile elektrikli ses araçları icat edilmiştir. Her geçen gün ses teknolojisinde yeni araçlar üretilerek insanlara sunulmaktadır.

Fonograf: Thomas Edison tarafından 1877 yılında icat edilmiştir. Ses kaydı yapılabilen ve dinlenen silindir şeklinde cihazdır.

fonograf

Gramofon: Alman bilim adamı Beliner tarafından icat edilmiştir. Ses kaydının dinlenmesi, taş plaklar kullanılarak sesin yüksek seviyelere ulaşmasını sağlayan araçtır. Taş plakla çalışan araçlardır.

Kaset: Ses manyetik bir banda nakledilerek kayıt alınır ve tekrar dinlenirdi.

CD ve DVD: James Russel tarafından icat edilen CD ve DVD’ler ses ve görüntü kaydı yapılmasına olanak sağlayan araçtır. Kristal yapıya sahip olmaları yüksek miktarda ses ve görüntü kaydı yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu