Genetik Hastalıklar Nelerdir

Genetik hastalık; anne ve babanın cinsel birlikteliğe girmesi sonucu meydana getirdikleri bebeğe genlerle aktardıkları hastalıklara verilen addır. Aile bireylerinin birbirine geçirdiği bir çeşit hatalardır. Anne ya da babada bulunan ve genlerinde olan hastalık bebeğe geçtiği takdirde göz rengi, saç rengi, burun yapısı gibi anne veya babadan almış olduğu genetik bir hastalığa sahip olur.

Gen biliminin gelişmesiyle beraber pek çok genetik hastalığının çözümü bulunmuştur. Değişik tedavi şekilleri olduğu gibi bu genetik hatayı ortadan kaldırmak için ebeveynlerden birinin bebeğe geçirmiş olduğu hastalıklı gen tek tek bile temizlenebilir.

Gen hastalıkları pek çok alt başlıkta incelenebilir. Bunlar:

-Tek gen hastalığı olarak adlandırılan mutasyon
-Kromozomal hastalıklar
-Multifaktöryel hastalıklar
-Edinsel somatik genetik hastalıkar olarak sınıflandırılabilir.

Bir kısmının tedavisi varken bir kısmında tedavi olanağı imkansıza yakındır.

Bazı Genetik Hastalıklar

Albinoluk: Bu hastalık deriye renk veren pigmetin olmamasından kaynaklanır. Deri ve saç ince olmakla beraber aynı zamanda beyazdır. Zeka geriliği albinolarda nadir olsa da görülebilmektedir.

Down Sendromu: İnsanlarda fazladan bir kromozom olmasıyla ortaya çıkmış olan genetik hastalıktır. Kromozomal hastalıklar alt başlığında incelenir. Fazlalık oaln kromozom yirmi birinci kromozomdan iki tane olmasından kaynaklanmaktadır. Down sendromlu insanlar çok kolay ayırt edilebilir. Yüz şekilleri birbirine benzemektedir. Binde bir oranında görülür.

Hemofili: Kanın pıhtılaşmamasından kaynaklanılan bir hastalıktır. Özellikle hemofili olan kız çocukları müşade altında tutulmalıdır. Kan pıhtılaşmadığı için küçük yara ve kesikler bile iyileşmez. Bu nedenle kan kaybından ölme ihtimali yüksektir. Belli bir derecede olan hemofili hastaları karantina altına bile alınabilir. Kızlarda her yirmi sekiz günde bir görülen adet kanaması yüzünden pek çok hemofili kız hayatını kaybetmektedir.

Orak Hücreli Anemi: Bu hastalığa yakalananların alyuvar hücrelerinin şekli normal bir insana oranla hilaldir. Şekil bozukluğu yüzünden alyuvarlar yeterli oksijeni taşıyamaz.

Renk körlüğü: Renk körleri bazı renkleri ayırt edemezler. Kırmızı, mavi ve yeşilin tonlarını ayırt etmekte zorlanırlar. İlerlemiş olan renk körleri artık kırmızı ve yeşili ayırt edemez.

Bunun gibi pek çok genetik hastalık bulunmaktadır. Bazılarının tedavisi varken bazılarının tedavisi imkansıza yakındır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here