Genel Kültür

Gerdek Gecesi Kılınan Namaz

Gerdek gecesi kılınan namaz (zifaf gecesi namazı) ile ilgili olarak dini kaynaklarda herhangi bir emir bulunmamaktadır. Ashab-ı Kiram’ın bazılarının bu namazı kıldıkları ve tavsiye ettiklerine dair bilgiler vardır. Buna bakılarak bu namazın müstehap olduğu söylenebilir. Yani yapılırsa güzeldir ama yapılmadığında herhangi bir günahı yoktur.

Bu gecede, Allah’a evlilik nimetine şükür için ve evliliğin hayırlı, huzurlu ve sevgi ile devamı için dua edilir. 2 rekat nafile namaz kılınıp, sonrasında dua edilmektedir.

Gerdek gecesinden kılınan namazı hem erkek hem de bayan kılabilir. Bayan, erkeğin hemen arkasında olacak şekilde 2 rekat namazı tamamlarlar.

Gerdek Gecesi (Zifaf Gecesi) Namazı Nasıl Kılınır?

Bu namaz, sabah namazının iki rekatı gibi kılınabilir. Yalnızca niyet ederken, “Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya” şeklinde niyet edilmektedir.

Namazdan sonra dua edilirken şu duanın okunması tavsiye edilmektedir.

“Allahümme barik li fi ehli ve barik li fi ehliyye Allahümme’r-zukni minni ve’r-sukniminhum Allahümme’e-ma beynena ma cema’te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin.”

Duanın Anlamı: “Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. Allahım eşimin benden rızıklanmasını benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.”

namaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu